2025-01-17

Всички авторски страници

Spread the love

Авторски

  • Защо всички имат интерес от кабинет „Желязков“

    .

    Президентът Румен Радев връчи първия мандат за съставяне на правителство на най-голямата парламентарна група в 51-вото Народно събрание – тази на ГЕРБ-СДС.  Получи го номинираният за премиер Росен Желязков и веднага го върна изпълнен със списък на министри и непроменена структура на кабинета. Президентът обяви, че веднага ще издаде указ.

    Кандидатът за министър-председател Росен Желязков представи структура и състав на проектокабинет пред президента Румен Радев с трима вицепремиери – Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, и 19 министри.

    .

    Състав и структура на проектокабинета „Желязков“:

    Министър-председател – Росен Желязков

    Росен Димитров Желязков е роден на 5 април 1968 г. в град София. Магистър е по право от Софийския университет „Свети Климент Охридски“. В периода 1994-1995 г. е последователно юрисконсулт, старши юрисконсулт, а по-късно секретар и кметски наместник в район „Средец“ на Столична община.

    От 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право, член на Софийска адвокатска колегия. Бил е заместник-кмет по направление „Законност и контрол“ на район „Лозенец“, Столична община (1998-1999 г.).

    От 2003 г. до юли 2009 г. е секретар на Столична община.

    В периода 2011-2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия.

    От 2009 г. до 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет, а в периода 2014-2016 г. е съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление.

    Ръководи и участва в процесите на изработването на редица концептуални и стратегически документи и програми в областите на електронното управление, местното самоуправление и местната администрация, публично-частното партньорство. Представлява българската страна в годишните срещи по инициативата за партньорство за открито управление (2011 г., 2015 г.). Координира българския принос по инициативите, свързани с европейските политики по изпълнението на Европейската програма за Глобален мониторинг на околна среда и сигурност.

    Участва в стратегическото планиране и разработването на политиките в областта на държавната администрация и електронното управление. От 30 септември 2016 г. с Решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“.

    С Решение на Министерски съвет от 20 декември 2017 г. е определен за председател на Комисия за регулиране на съобщенията, като решението влезе в сила на 15 януари 2018 г.

    Избран от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 20 септември 2018 година. Председател на XLIX Народно събрание от 19 април 2023 г. до предсрочното му освобождаване на 25 април 2024 г.

    Вицепремиер и министър на иновациите и растежа – Томислав Дончев

    Томислав Пейков Дончев е роден на 6 август 1973 г. в Габрово .

    През 1991 година завършва математическата гимназия в родния си град, а през 1997 година получава магистърска степен по философия във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Завършва и втора специалност по журналистика.

    В периода 1997 – 1999 година работи като учител в Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в град Велико Търново. Между 1999 – 2000 година е редактор в „Радио Габрово“. В този период (през 1998 г.) специализира политически науки в Международното лятно училище по политически науки и международни отношения в Полша. През 2001 г. специализира „Подпомагане на високотехнологични малки и средни предприятия и научно-развойни стартиращи фирми“ в Института „НЕГЕВ“, Израел.

    През 2001 – 2004 година работи като изпълнителен директор на организацията Високотехнологичен бизнес инкубатор в Габрово. Дончев е член на екипа „Експертни анализи“ към Института „Отворено общество“. Членува и в работната група към Министерство на финансите. Дончев е бил и независим консултант и лектор в сферите: „Подготовка и управление на проекти“, „Планиране и стратегическо управление“, „Системи за оценка и текущ контрол“.

    В периода 2004 – 2007 работи като програмен директор в Института по „Отворено общество“, където ръководи звеното за подготовка и управление на проекти по европейски програми. Бил е също така и член на Българската асоциация по управление на проекти.

    През ноември 2007 година Томислав Дончев е избран за кмет на Габрово от листата на ГЕРБ.

    От 18 март 2010 е избран за министър без портфейл, отговорен за управлението на средствата от Европейския съюз в кабинета „Борисов 1“. Министър по европейските фондове и икономическата политика в кабинета „Борисов 2“ (2014 – 2017) и заместник министър-председател в кабинета „Борисов 3“.

    Народен представител в 42-рото Народно събрание (май 2013 до август 2014) и член на Европейския парламент от групата на Европейска народна партия (ЕНП). В началото на ноември 2014 година е избран за вицепремиер по европейските фондове и икономическата политика във втория кабинет на Бойко Борисов, съставен от ГЕРБ и РБ с подкрепата на Патриотичния фронт.

    Избран за заместник министър-председател на 4 май 2017 г. от 44-ото Народно събрание.

    Вицепремиер – Атанас Зафиров

    Атанас Зафиров Зафиров е роден на 29 септември 1971 г. в Бургас. Той е завършил „Български език и история“ във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Зафиров притежава магистърска степен по „Национална сигурност“ от Военна академия „Г.С. Раковски“ в София и по финанси от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“. Той е с квалификации по политология и политически мениджмънт в Нов български университет и Българско училище по политика, съобщават от пресцентъра на БСП.

    Зафиров е народен представител от БСП в периода 2013-2017 г. и от 2021 г. досега. Председател е на Комисията по отбрана в 46-то и 47-то Народно събрание, съпредседател на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ в настоящото 51-во Народно събрание.

    Той е заместник-председател на БСП от 2020 г. и изпълняващ функциите председател на партията от юни 2024 г. Председател е на коалиция „БСП-Обединена левица“.

    Вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Караджов

    Гроздан Спасов Караджов е роден на 14 декември 1966 г. в гр. Стара Загора. Завършва през 1985 г. Първа английска езикова гимназия в София и право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Съосновател и национален координатор на Българско сдружение за честни избори.

    От 1990 до 1995 г. работи във фондация „Отворено общество“ – София, където последователно заема длъжностите „програмен координатор“, „главен секретар“ и „програмен директор“.

    В периода 1996 – 2011 г. е главен секретар на Комитета по пощи и далекосъобщения, главен секретар на Министерство на транспорта и съобщенията и председател на Съвета на директорите на БТК.

    В периода 1998 – 2003 г. е член на Надзорния съвет на Българска пощенска банка и член на Съвета на директорите на RILA SOLUTIONS.

    От 2001 до 2004 г. е изпълнителен директор на фондация „Демокрация“. Депутат от Реформаторския блок в 43-тото Народно събрание от 2014 до 2017 година.

    На 13 декември 2021 г. е избран за вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството с премиер Кирил Петков.

    Член на Управителния съвет на Центъра за икономическо развитие. Учредител на фондация „Светът на Мария“ и дългогодишен дарител.

    Министър на финансите – Теменужка Петкова

    Теменужка Петрова Петкова е родена на 18 януари 1967 г. Била е народен представител от 44-ото до 50-ото Народно събрание. Избрана е за депутат от ГЕРБ-СДС в 51-вото Народно събрание от Търговище.

    Тя е възпитаник на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), показва интернет страницата на ГЕРБ. Магистър е по „Счетоводство и контрол“. Преминава обучения в областта на „Вътрешния одит в публичния сектор“ в Министерствата на финансите на Ирландия и Великобритания и в областта на „Държавната финансова инспекция“ в Министерството на финансите на Португалия.

    От 1992 г. до 2000 г. тя заема длъжностите финансов ревизор и финансов експерт в Столичното управление „Държавен финансов контрол“. Професионалната ѝ кариера продължава в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като държавен вътрешен одитор и началник на отдел. От 2007 г. е директор на дирекция „Организация и извършване на инспекционната дейност“ в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). В периода 2010 – 2013 г. заема длъжността директор на АДФИ.

    Теменужка Петкова е служебен заместник-министър на финансите в правителството на служебния министър-председател проф. Георги Близнашки и отговаря за дирекциите „Данъчна политика“ и „Вътрешен контрол“ в Министерството на финансите, Националната агенция по приходите, Агенция „Митници“, Агенцията за държавна финансова инспекция и Държавната комисия по хазарта.

    Теменужка Петкова е министър на енергетиката в периода 2014 г. – 2017 г., както и 2017 – 2021 г.

    Министър на вътрешните работи – Даниел Митов

    Даниел Павлов Митов е роден 4 декември 1977 г. в София.

    През 2002 г. завършва „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2001-2002 г. специализира „Политически умения“ в Центъра за продължаващо обучение на НБУ. През 2010 г. заминава в мисията на Националния демократически институт (НДИ) на САЩ в Ирак, където е програмен мениджър на Програмата за развитие и подпомагане на политическите партии. През 2012 г. се завръща в България, но скоро след това е назначен за постоянен представител на НДИ в Брюксел. Като представител на НДИ работи и в Либия, Конго, Украйна, Йемен, Тунис и др.

    През 2006 г. става член на партия Демократи за силна България (ДСБ) и се кандидатира на частичните избори за европейски парламент през 2007 г. През 2012 г. Митов напуска ДСБ и се присъединява към партията Движение България на гражданите, основана от Меглена Кунева. Избран е за член на Националния съвет на партията и остава такъв до есента на 2012 г., когато поради ангажиментите си към НДИ се оттегля от политиката.

    На 6 август 2014 г. Даниел Митов е назначен от президента Росен Плевнелиев за министър на външните работи в служебното правителство на Георги Близнашки. Запазва поста и в следващия кабинет – втория на Бойко Борисов.

    През 2021 г. е избран за депутат от ГЕРБ-СДС в XLV народно събрание. След изборите през Юли 2021 е предложен за министър-председател в проектокабинета на ГЕРБ-СДС, но след като не получава нужната подкрепа в парламента, връща проучвателния мандат на президента.

    От май 2021 г. Даниел Митов е зам.-председател на ГЕРБ. В момента той е народен представител от ПГ на ГЕРБ-СДС.

    Министър на външните работи – Георг Георгиев

    Георг Даниелов Георгиев е роден на 20 октомври 1991 година в София. Той е магистър по политическо консултиране от СУ „Св. Климент Охридски“, бакалавър по политология от СУ „Св. Климент Охридски“.

    Георгиев е бил депутат в 43-то, 45-то, 48-то, 49-то, 50-то и 51-то Народно събрание. Назначен е за заместник-министър на външните работи от ноември 2014 г. до януари 2017 г.

    Георгиев завършва „Програма за специални чуждестранни представители в сферата на законодателството“ към Корейска фондация, Република Корея, „Програма за чуждестранни лидери“ на Държавен департамент на САЩ и програма „Бъдещи европейски лидери“.

    Георг Георгиев е преминал и курс към Китайска дипломатическа академия, Министерство на външните работи на Китайска народна република.

    Министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Иванов

    Иван Валентинов Иванов е роден на 13 август 1975 г. в Шумен.

    Завършил е „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и „Право“ във Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. Притежава докторски степени по история и на науките по управление на информационни процеси, съобщават от пресцентъра на БСП.

    Иванов е народен представител от БСП от 2013 г. досега. Министър на земеделието и храните в периода 2021 – 2022 година.

    Иван Иванов е председател на Комисията по земеделие, храните и горите в 50-ото Народно събрание. Той е заместник-председател на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ в 51-вото Народно събрание.

    Министър на труда и социалната политика – Борислав Гуцанов

    Борислав Гуцанов Гуцанов е роден на 17 юни 1967 г. във Варна. Възпитаник на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна, както и на Военната академия „Г.С. Раковски“ в София. През 2021 година получава докторска степен по военнополитически проблеми на сигурността от Военната академия „Г.С. Раковски“.

    Гуцанов е бивш председател на Общинския съвет на Варна. Бил е председател на Управителния съвет на Националната асоциация на председателите на Общински съвети в Република България.

    Борислав Гуцанов е народен представител от БСП в периода 2013-2014 г. и от 2021 г. досега. В 42-ото Народно събрание е председател на Комисията по регионално развитие и благоустройство. В 47-ото Народно събрание оглавява Комисията по транспорт. В 50-ото Народно събрание е избран за председател на парламентарната група на „БСП за България“.

    Съпредседател на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ в настоящото 51-во Народно събрание.

    Министър на отбраната – Атанас Запрянов

    Атанас Димитров Запрянов е роден на 16 април 1950 г. в село Драгойново, област Пловдивска. Средното си образование получава в Техникум по механотехника в гр. Пловдив през 1965 г.

    Завършва Висшето народно военно училище „В. Левски“ гр. Велико Търново (магистър инженер – профил „Свързочни войски“) през 1974 г.; Военната академия по свръзките „Будьони“, Санкт Петербург, Русия (магистър по военно дело) през 1982 г.; Генералщабен факултет на Военната академия „Г. С. Раковски“ (стратегическо ръководство на въоръжените сили) през 1995 г.; Стратегически курс в Колеж по информация и киберпространство на Националния университет по отбраната, Вашингтон, САЩ (Главен информационен мениджър и мениджър по защита на информационната инфраструктура) през 2001 г. Има завършени краткосрочни курсове в Колежа на НАТО в Рим (за подготовка на офицери за работа в НАТО) и за висш ръководен състав в Генералщабния колеж на Франция в Париж.

    От април 2024 година той е служебен министър на отбраната в служебния кабинет с премиер Димитър Главчев. Преди това е заемал длъжността „заместник-министър“ три пъти – от юли 2016 г. до януари 2017 г., от май 2017 г. до април 2021 г. и от юни 2023 г. до 8 април 2024 г.

    В миналото заема различни командни и щабни длъжности в Свързочни войски на Българската армия. Атанас Запрянов е бил началник на Военна академия „Г. С. Раковски“, заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по ресурсите и представител на началника на Генералния щаб на Българската армия във военните комитети на НАТО и ЕС.

    Министър на правосъдието – Георги Георгиев

    Георги Валентинов Георгиев е роден на 26 май 1986 г. в град Раднево. Магистър по право в СУ „Св. Климент Охридски“ през 2010 година. Специализирал е международно търговско право – магистратура в King“s College London през 2012-та година. Доктор по търговско право от 2019 година.

    Георгиев е адвокат в Софийската адвокатска колегия, главен асистент по търговско право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

    Той е общински съветник в София от 2019 до 2023 година. От 23 септември 2021 г. е председател на Столичния общински съвет.

    Георги Георгиев е депутат от ГЕРБ-СДС в 50-ото и 51-вото Народно събрание.

    Министър на образованието – Красимир Вълчев

    Красимир Георгиев Вълчев е роден на 9 юни 1975 г. в София.

    Завършва Икономическия университет във Варна и е магистър по публични финанси. Преминава обучение по „Бюджет и финансово управление“ в университета „Дюк“ – САЩ.

    През 2002 г. Вълчев започва работа в Министерството на финансите, като от 2003 до 2009 г. е експерт в дирекция „Държавни разходи“. От септември 2009 г. до февруари 2017 г. е главен секретар на Министерството на образованието и науката (МОН), с прекъсване в периода от ноември 2013 г. до август 2014 г., когато е директор на дирекция „Бюджет и финанси“ в Министерството на външните работи.

    От април до май 2017 г. Красимир Вълчев е началник на отдел в дирекция „Финансиране на общините“ в Министерството на финансите. Назначен е за министър на образованието и науката на 4 май 2017 г. от 44-ото Народно събрание.

    Министър на здравеопазването – Силви Кирилов

    Силви Кирилов Петров е роден на 17 декември 1950 г. в село Славотин. Завършил е Висшия медицински институт със специалност „Урология“ и е специализирал в Москва и Гьотинген. Силви Кирилов е доктор на медицинските науки.

    Кирилов е и магистър по икономика на здравеопазването от Университета за национално и световно стопанство със специалност „Здравен мениджмънт“, се посочва в информация на сайта на „Има такъв народ“.

    След 2002 г. Силви Кирилов е бил последователно на ръководни длъжности в УМБАЛ „Александровска“, като заместник-директор по лечебната дейност, прокурист и изпълнителен директор. От 2007 г. е изпълнителен директор на МБАЛ „Доверие“ София. През 2011 г. оглавява Изпълнителната агенция по трансплантациите, след което последователно е изпълнителен директор на „Здравноосигурителен фонд Европа“ АД и изпълнителен директор на МБАЛ „Уни Хоспитал“ в Панагюрище.

    Депутат е в 45-ото Народно събрание (НС), 46-ото НС, 47-мото НС, 50-ото НС и 51-вото НС. Като най-възрастен народен представител открива първото заседание на 47-мото, 50-ото и 51-вото Народно събрание.

    Министър на културата – Мариан Бачев

    Мариан Стоянов Бачев е роден на 8 юли 1976 г. в София. Той е бакалавър по актьорско майсторство и магистър по мениджмънт в сценичните изкуства. Има над 25 години сценичен опит.

    Работил в драматичните театри в Благоевград, Бургас, Габрово, Кюстендил, Перник, Пловдив, Разград, Смолян, Стара Загора, Търговище, Шумен, както и на сцените на Народен Театър „Иван Вазов“, Сатиричен Театър „Алеко Константинов“, Младежки театър, НДТ „Сълза и смях“ и 5 години като щатен актьор в Театър „София“ и като артист-солист в оперите в Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Над 14 години телевизионен опит в „Шоуто на Слави“ и „Вечерното шоу на Слави Трифонов“.

    В момента Мариан Бачев е директор на Програма „Българска драма“ в Американския Колеж в София.

    Министър на земеделието и храните – Георги Тахов

    Георги Тахов е роден на 7 август 1971 г. в град Пещера. Завършил е езикова гимназия „Бертолт Брехт“ в Пазарджик и е доктор по икономика, със специалност „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка“.

    Той притежава и магистърски степени по „Счетоводство и контрол“ от Стопанската академия „Д. А. Ценов“, Свищов, „Право“ от Великотърновския университет (ВТУ) „Св. св. Кирил и Методий“, както и „Стратегическо ръководство и управление на сигурността и обществения ред“ от Академията на МВР.

    Специализирал е икономика и управление на промишлеността в Германия. Георги Тахов притежава дългогодишен управленски опит в Националната агенция за приходите. Тахов заема длъжността изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“ от 2022 до 2024 г.

    Министър на околната среда и водите – Манол Генов

    Манол Трифонов Генов е роден на 14 юни 1960 г. в Асеновград. Завършил е Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ със специалност „Руска филология“. Притежава магистърска степен от Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов, специалност „Управление на бизнеса“.

    Генов е народен представител от БСП от 2014 г. досега. Той е зам.-председател на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ в настоящото 51-во Народно събрание. Председател на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната.

    От 2014 г. е член на Комисията по околната среда и водите в парламента, четири пъти е бил неин заместник-председател, като в периода 2021-2022 г. е и председател.

    Понастоящем е областен председател на БСП-Пловдив и член на Националния съвет на БСП. Бивш заместник-кмет на Асеновград и общински съветник.

    Министър на икономиката и индустрията – Петър Дилов

    Петър Володиев Дилов е 40-годишен икономист, който работи в Българската народна банка от 2011 г. Той е финансовият експерт на ИТН и лична номинация на Слави Трифонов.

    Дилов е софиянец, завършва УНСС и след това магистратура по европейски бизнес и финанси във Великобритания. Дилов започва работа в БНБ преди 13 години и стига до позицията на водещ експерт от страна на Българка народна банка по процеса на сътрудничество с Европейската централна банка за присъединяването на страната ни към Единния надзорен механизъм и приемането ни в Европейския валутен механизъм РМ II.

    До момента Дилов е и представител на БНБ в работните формати на Европейската централна банка. Той участва в подготовката за установяване на общ подход към текущия надзор, хармонизиране на надзорните действия и последователното прилагане на правната рамка и надзорните политики, с които ЕЦБ да упражнява банков надзор в сътрудничество с националните надзорни органи.

    Експертизата му е в адаптирането на българското законодателство към законодателната рамка на ЕС за регулацията на кредитните институции и регулаторното въздействие върху банковата ни система. Дилов има водеща роля в проведените прегледи за качеството на активите на банковата ни система.

    Участва и в работната група към Съвета на Европейския съюз, която разработва европейското законодателство за намаляване на рисковете в банковия сектор.

    Министър на енергетиката – Жечо Станков

    Жечо Дончев Станков е роден на 8 април 1982 г. в Бургас.

    Той е възпитаник на германския университет „Universitat Regensburg“, където получава магистърска степен по икономика. Има близо 10-годишен професионален опит в сферата на енергетиката. Участвал е в управлението на няколко дружества с дейност в областта на техническия надзор на съоръжения с повишена опасност и изграждането на компресорни станции. Съосновател и секретар е на „Българска асоциация компресиран газ“.

    От 2011 г. е общински съветник в Общинския съвет в Бургас. Заместник-министър на енергетиката от 13 януари 2015 г. до 27 януари 2017 г. Избран е за народен представител от ГЕРБ в 44-ото Народно събрание. Назначен за заместник-министър на енергетиката на 9 май 2017 г. Кандидат е за министър на енергетиката в кабинета „Мария Габриел“.

    Министър на електронното управление – Валентин Мундров

    Валентин Атанасов Мундров е роден на 2 януари 1978 година. Той е магистър по „Индустриално инженерство“ от Техническия университет-София и по „Електронен бизнес и електронно управление“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Притежава и множество сертификати в областта на информационните технологии.

    Мундров е професионалист в сферата на информационните технологии с повече от 20 години опит в разработването, внедряването и поддръжката на сложни информационни системи, според справка на интернет страницата на Министерството на електронното управление. Притежава експертиза в стратегическото планиране, изграждането и управлението на екипи, проекти и програми.

    Валентин Мундров е бил ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса. В периода 2013-2022 г. е заемал позицията директор на дирекция „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“ АД. През годините е работил като експерт в Агенция „Митници“ и в Министерството на здравеопазването. Има трудов опит и в частния сектор. От 15 юни 2023 г. до 08 април 2024 г. заема поста заместник-министър на електронното управление.

    Министър на туризма – Мирослав Боршош

    Мирослав Ласло Боршош е роден на 8 декември 1972 г. в град София. Той е възпитаник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Културология“.

    Бил е парламентарен секретар на Министерството на външните работи от 2000 до 2001 г. Мирослав Боршош е председател на Младежкия съюз на демократичните сили от 23 септември 2001 до 20 юли 2003 г. Боршош е издател и директор – от 2003 г. – на електронното издание „Всеки ден“, директор и главен редактор на в. „Новинар“ в периода 2004-2007 г. Мирослав Боршош е изпълнителен директор на НДК от 2 декември 2014 г. до 29 юни 2017 г. и директор на театър „Азарян“ в НДК от 2015 г. до края на юни 2017 г.

    Боршош е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата.

    Назначен е за зам.-кмет на Столична община по „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ през май 2021 г.

    Той е общински съветник в Столичния общински съвет, избран от гражданската квота на ГЕРБ-СДС през мандата 2023 – 2027 г.

    Министър на спорта – Иван Пешев

    Иван Максимов Пешев е роден на 4 февруари 1986 г. Има висше образование по Икономика на търговията. Общински съветник в София от 2019 г.

    Пешев е заместник-председател на Комисията за децата, младежта и спорта в Столичния общински съвет (СОС) в периода 2019-2023 г. В настоящия СОС е заместник-председател на Комисията по икономика, собственост и дигитална трансформация. Иван Пешев е зам.-председател на Градския съвет на БСП-София.

    .

     

    Защо всички имат интерес от кабинет „Желязков“

    (кратка версия на Liberta.bg)

     

    ГЕРБ – за да зарадват и успокоят електората си, че Борисов още е фактор и победите не са безсмислени;

    БСП – за да покажат, че дори в най-ниската точка от историята им, остават „отговорни държавници“, съзнавайки, че на други им се получава по-успешно ролята на креслива опозиция, а сега имат жизненоважна нужда от легитимност и в момента това е участие във властта;

    ИТН – за да опровергаят наложения им имидж на повърхностни скандалджии, които саботират всяко управление, дори това с тяхно участие и дори възможността за тяхно собствено;

    АПС на Доган – за да покажат, че са „доброто ДПС“, готови на диалог в името на държавността, ужасени от перспективата да са заедно от едната страна на барикадата с измамилия ги Пеевски;

    Възраждане: Защото ще продължат да бъдат в любимото им агрегатно състояние на опозиция, което дори да не им носи напоследък сериозна добавена стойност, не им причинява и щети. Докато участие във властта със сигурност ще им навреди електорално. Феновете им ги искат „лоши“ и непримирими и те ще останат такива, без да се налага да се променят в движение;

    ПП-ДБ: Защото имат нужда да се огледат и ослушат на спокойствие, извън зоната си на откровен дискомфорт в управлението. Прекрасна възможност леко да се отърсят от клеймото на „неможачи и аджамии“ и да стегнат редиците си – ако не на организационно, не виждаме такива усилия по места, то поне на ментално ниво при привържениците им;

    ДПС – Ново начало: Защото липсата на математически и имиджов шанс поне засега да участват в управление дава възможност на хиперактивният Пеевски да осъществи каквото е намислил за следващия мач, без да понася обществен гняв заради управленски решения;

    МЕЧ – същото като „Възраждане“, просто в по-малък мащаб;

    „Величие“ защото в този случай най-вероятно ще влезе в Народното събрание и ще пренареди депутатските мандати. Това ще стане след решение на Конституционния съд, което се очаква да излезе до края на месеца.

     

    Либерта.бг

    .

  • Ще излезе ли истината за фермата край Велинград?

    .

    В землището на Велинград се събраха животновъди и граждани от цялата страна, за да подкрепят собствениците, в чиито ферми има животни с обявени положителни лаболаторни проби за чума.

    По думите на животновъдите, няма нито едно животно, което да е починало във фермите. Вижте видеото от мястото на събитието днес, край фермата на дядо Георги.

    .

    .

    Гражданите заявяват, че животните са здрави, и желаят да научат цялата истина за фермата край Велинград. Те няма да се откажат да защитават стопаните и стоката им, дори ако бъдат предприети насилствени мерки.

     

    .

    Георги Тодоров пред „Свободно слово“: Д-р БАБХ и тяхната лаборатория няма акредитация за този показател – ЧУМА по ДПЖ.

    .

    Чудех се дали да го напиша, проверил съм го че е вярно.

    БАБХ и тяхната лаборатория няма акредитация за този показател – ЧУМА по ДПЖ. Въпреки всичко в Европа нямат на кого другиго да се доверят или опрат и не знаят , че точно за този показател не са акредитирани. Някой си д-р Костов, ветеринар, не лабораторен екпсерт, се връща от Брюксел и тържествено заявява , че следва да се ликвидира стадото на Илиеви за да не пострадат другите. В същото време знае , че не може да да го направи, защото пробите са му компрометирани – да техните, на ИЛ по Екзотични и ООИ защото не са акредитирани.

    Министърът обяви , че ще обрече хората там на бавна смърт, като има затвори пазарите и продукцията, а ако не искат бавна – да се сърдят на себе си, че не са избрали бърза и обезщетение, което ще се изплаща не еднотактово, а на траншове, за да са сигурни от БАБХ че обезщетението ще се ползва за възстановяване на стадото. Това досега с нито едно стадо, убито от БАБХ не се е случило, особено, ако е голямо! Къде е заровено кучето в поведението на БАБХ?

    В ЕС и ЕК регламентите и условията. Всяка страна всяка година има определена сума , която да служи за обезщетение, при наличието на зарази. Ако няма зарази, не се предвиждат и суми и респективно, не се залагат в рамките на оперативния бюджет за следвашата година за дадената страна. Напомням че бюджета на ЕС е 5 годишен и е приет отдавна. Така нашите чиновници в БАБХ може да загубят правото да се разпореждат с пари за обещетения за 28 милиона ЕВРО. Ето защо са им необходими сериозни огнища. Напомням че от 2018г досега е нямало година в която да няма огнища , като АЧС , шарки по овцете, причи грип и т.н.

    Най – слабото звена се търси за набеждаване и привидно един два аборта при здрави овце при над 600 заплодени не са проблем. Но отрудените Илиеви , които имат някакви понятия но не са ветеринари – докладват, тоест съвестно изпълняват инструкциите не ветеринарните власти . И оооо каква прекрасна възможност да вържем парите за 2025. Правим изследвания, в НАШАТА лаборатория, неакредитирана по ИСО 17025 за този показател, разчитаме на факта , че Европа и ЕАБХ също, и защитаваме парите за догодина. Намерили сме огнище, догодина, друго, но трябва да се доклада и да се усвоят парите. Условие е да е през новемви, за да си гарантираме парите, защото ако е декември , може и да не мине – заповедта на гадта Патарински е от 25.11.2024г!

    И черешката на тортата! Средствата отпускани от ЕК за обезщетения през една дирекция, на ЕК са от 430 до 520 Е на животно в зависимост вида на животното , мястото му на отглеждане и т.н. У нас предлагат за обезщетение 480 лева в конкретния случай. Родените агнета, които се раждат сега,не с а предвидени, в обезщетението, но ще са заявени в искането на БАБХ тарикатите/ Колко според вас следва да постъпят в МЗХ и БАБХ за обезщетение – в нашия случай 490 ЕВРО. Къде ли отива разликата? Ами при консултанти , които да оценят всички факти и обстоятелства при конкретните случаи. Това са консултантски фирми , които имат договори с БАБХ. Защо са без Обществени поръчки? Ами просто е, защото всяка такава оценка е по спешност и през чл.90 от Обществените поръчки не се провеждат такива. И така – 480 лева срещу 490 Евро. В кого потъва разликата, ясно е нали? Делкат си с чиновниците, ама не на траншове, а веднага.

    И още нещо лабораторията в Монпелие е приела пробата под условие! Информация от първа ръка! Не е взета по техните правила и процедури, пратили са проби на повече от 10 дни от вземането им, защото трета проба не се взема, по процедура на ИСО. Интересно защо тези хора не приемат резултатите от акредитирани лаборатории и респективно не пратят проби в Български акредитирани лаборатории, след като имеме такива? Не една! Отговора е ясен. В нормална обстановка и поне с една степен по -малко корупционна среда следваше да има: Незабавна проверка на ИА БСА за акредитацията, лесно и бързо установяване на факта за липсваща акредитация и самосезиране на прокуратурата за действията на БАБХ тарикатите. Но ние си имаме работа с Илиеви от Велинград, тях може да ги мачкаме, простовати но с опит хора, да настроим хората около тях против тях, да ги излъжем, да ги посмачкаме и т.н. А затриването на нашето животновъдство е задача №1 , в Европа! На месопреработвателите с малко изключения не им пука с какво месо работят. На мандрите , може да им пука, но те са напред в хранителната верига! Жалко за нас че не сме ги измели както заслужават!

    Георги Тодоров

    .

  • Произходът на Аспаруховите българи. Онлайн среща с Павел Серафимов

    .

    Покана за онлайн среща
    с изследователя Павел Серафимов – Спароток

    .

    Кой е Павел Серафимов?

    Павел Серафимов е изследовател с дългогодишен опит, посветен на изучаването на траките, българите и древната ни история. Автор на книги като “Древните корени на българския език. Тракийски речник”, той живее в Нидерландия и работи върху разкриването на нови доказателства за произхода и културата на българите.

    Какво ще обсъждаме?

    Тема на срещата:

    “Произходът на Аспаруховите българи –
    потомци на мизите или азиатски пришълци”
    .

    Очаква ни интригуваща дискусия, където ще бъдат представени важни факти и открития.

    Включете се в отворената дискусия!

    Събитието ще даде възможност за задаване на въпроси и участие в жив разговор с Павел Серафимов.

    Кога: 14 декември 2024 г. (събота) | 11:00 ч.

    Къде: Bulgarica Center

    Адрес: 1120 S Elmhurst Rd, Mount Prospect, IL 60056

    Вход свободен

    Участието е безплатно, но с предварителна регистрация на сайта на
    Културен център “Българика” ТУК.

    Запазете своето място и станете част от този вдъхновяващ разговор!

    .

    Културен център „Българика“

    .

  • Конституционният съд допусна всички искания, оспорващи законноста на изборите, и назначи експертиза

    .

    КС: Експерти да преброят повторно гласовете в 1777 секции и да проверят протоколите за недействителните бюлетини в 442

    .

    Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане всичките пет искания, с които се оспорва законността на изборите – от ПП-ДБ, „Възраждане“, ИТН, БСП и „Величие“. Те са обединени в едно дело №33/2024 г. с докладчици Янаки Стоилов и Соня Янкулова.

    По тях е назначена експертиза, която трябва да извърши повторно преброяване в 1777 секции и да провери протоколите в други 442, за да установи дали броят на недействителните бюлетини в тях съвпада с реално подадените (точно кои са секциите можете да видите в определението на съда тук).

    Съдът разпорежда да се извърши преброяване на гласовете, подадени с хартиена бюлетина и с бюлетина от машинно гласуване в 1777 избирателни секции и експертите да установят:

    – дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на вписания в протокола на съответната секционна избирателна комисия;
    – дали броят на подадените действителни гласове с бюлетини от машинно гласуване по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на информацията от паметта на специализираното устройство за гласуване;
    – дали протоколите на секционните избирателни комисии са съставени в съответствие с изискванията на Изборния кодекс (чл. 274, ал. 3).
    – Освен това експертите трябва да установят дали в 442 избирателни секции броят на вписаните в протокола като недействителни бюлетини съответства на броя на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от секционните избирателни комисии.

    Експертизата трябва да е готова до 10 януари 2025 г.

    Тя е възложена на юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия (ЦИК). Те са Александър Андреев, Владимир Димитров, Владимир Пенев, Георги Бояджиев, Златогор Минчев, Ивилина Алексиева-Робинсън, Камен Иванов, Красимир Калинов, Маргарита Златарева, Мария Тодорова, Милен Петров, Милка Ламбева-Стефанова, Никола Янев, Николай Киров, Пенчо Маринов, Румяна Стоева-Сидерова, Светла Димитрова и Стефка Стоева.

    КС задължи ЦИК да осигури за експертизата изборните книжа на посочените секции.

    Освен това разпореди ЦИК в двуседмичен срок да предостави информация за причините, поради които избирателни секции не са осъществили видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане след обявяване на края на изборния ден при преброяването на гласовете и съставянето на протокола. Както и да предостави на съда списък със секциите, които не са длъжни да осигурят видеозаснемане на преброяването – като тези в болниците, старческите домове и т.н.

    Съдът даде срок от три седмици на ЦИК да предостави информация за извършените след срока по закон промени в съставите на секционните избирателни комисии. Изборният кодекс предвижда, че СИК трябва да бъдат назначени до 25 дни преди изборния ден. КС иска данни за общия брой на промените, разпределение по седмици, по чие предложение са направени (на члена на комисията, на политическа партия или коалиция, на друг субект), запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в СИК, на какво фактическо и правно основание е направена промяната.

    .

    Източник: Lex News

    .

  • Ден на почит към жертвите на Гладомора

    .

    Гладоморът е обявен за геноцид над народа на Украйна от Европейския парламент, а след това и от нашето Народно събрание. Гладоморът удря и по българите в Таврия. По изчисления на историци, там за пет-шест месеца, в 31 български села, умират около 60 хил. души“, казва в ефира на “Нашият ден“ на БНР изследователят на историята на българите в Украйна и Молдова Никола Караиванов. Тази година на 23 ноември се отбелязва денят в почит на жертвите от трагедията.

    Ето какво пише по този повод в публикацията си във Фейсбук Сребрина Цветкова от Пловдив:

    Гладомор – трудно е да се измисли по садистичен метод за убийство – да отнемеш на селяните храната, коятo са произвели с тежък труд – в началото житото, а после поради „неизпълнение на квотите“, цялата храна – картофи, цвекло, всичко което имат. За миг си представих, че съм глава на семейство някъде в Източна Украйна и трябва да приема, че моята жена, деца и възрастни родители ще умират бавно и мъчително пред очите ми. Няма спасение… Банди от местните партийни комитети обикалят селото и претърсват къщите – ако намерят скрита храна – разстрел. Хората са яли плъхове, мишки, жаби, корени, семена, всичко възможно за да оцелеят. Но не са оцелели… По улиците е било пълно с трупове, които останалите живи нямат сили да погребат. Има и случаи на хора, които са яли трупове, за което са наказани с разстрел естествено. Чудовищен садизъм, непознат до този момент в човешката история – масовото убийство на хора от селски райони, отказали да предадат частната си собственост на съветското правителство, организирано по възможно най-жесток начин – до 8-9 милиона се оценяват жертвите на това неописуемо деяние, признато за украински геноцид. Според оценките, около 4 милиона от жертвите са етнически украинци, над 1,5 милиона са казахи, много казаци, руснаци и германци от Поволжието и Северен Кавказ и други. Най-силно засегнато е украинското селско население. Гладомора е следствие не само на погрешната политика и насилствената колективизация на село, но и умишлена политика на съветското правителство начело с Йосиф Сталин. Въпреки медийното затъмнение, светът научава за това чудовищно деяние, но… нищо не може да направи.

    Днес Москва отново наказва украинците за непослушание. Този път с бомби. 1000 и повече дни убийства за наказание – Украйна не иска да бъде в „руский мир“, иска в европейския… Светът отново се бои от Русия. И те го знаят, предвидили са го. Всичко върви по план… Всяка държава си има собствени проблеми, част от тях се създават точно от руските специални служби и руската пропагандна машина, агенти, ботове, тролове, купени политици и т.н. Русия днес използва още по-ловки методи за манипулиране на общественото мнение, отколкото по времето на Гладомора. И към старата мъдрост „Който не познава историята, е обречен да я повтори“ остава да добавим „И отново го отнасят украинците“.

    .


    .

  • Конференция в Кишинев „Съдбата на българската култура след 1944 г.“

    .

    КЪМ ЕВРОПА И НАПРЕД

    В българската библиотека „Христо Ботев” в град Кишинев, Р Молдова, се проведе научно-практическа конференция „Съдбата на българската култура след 1944 година”. Тя е посветена на навършването на 35 години от началото на демократичните промени в България.

    .

    Посланик Мая Добрева

    В конференцията взе участие Н. Пр. Мая Добрева, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Молдова. В своето приветствие към участниците в събитието тя подчерта, че историята ще оцени значимостта на демократичния преход, но днес българите, с чувство на гордост, са част от голямото европейско семейство.

    .

    Д-р Катерина Данаилова, методист по българска история в Гагаузска автономия, Р Молдова

    Д-р Катерина Данаилова изнесе доклад „Особености на политико-икономическата система в България през периода 1944-1989 година”. Бяха подчертани главните особености на диктатурата след деветосептемврийския преврат. Споменат беше народният съд и неговите присъди срещу интелектуалния елит, строежът на големи промишлени предприятия, цензурата в областта на културата.

    .

    Доц. д-р Елена Рацеева, зам.-председател на Научно дружество на българистите в Р Молдова

    Д-р Елена Рацеева в доклада си „Премеждията на българската литература след 1944 година” се спря на новото направление в изкуството от това време – социалистическият реализъм. То е характерно и за литературата. Независимо от строгата партийна цензура, през този период се раждат произведения, които са част от световното литературно богатство. Димитър Димов създава романа „Тютюн”, подложен на жестока партийна критика. Авторът е принуден да преработи творбата си, да въведе нови, партийноиздържани герои, за да бъде издаден. Димитър Талев преминава през концлагерите на социализма като „македонски шовинист“. Но именно героите на неговата четирилогия романи „Железният светилник”, „Преспанските камбани”, „Илинден” и „Гласовете ви чувам”, му помагат да оцелее в жестоката действителност на затвора.

    .

    Анжела Олъреску, директор на Българската библиотека в „Христо Ботев” в Кишинев

    Д-р Рацеева подчерта една характерна особеност на това време: авторите се насочват към исторически важни събития в своите произведения, за да могат там да изкажат своите прогресивни виждания за социалните явления в страната. Бяха споменати и автори десиденти – като Блага Димитрова, Едвин Сугарев и др., взели участие в създаването на демократичното движение в България.

    .

    Д-р Виталий Тодоров и г-жа Донка Николова, методист по български език и литература в район Тараклия

    Г-жа Донка Николова в доклада си „Българската лирика от 60-те до 80-те години на ХХ век: автори, мотиви, идейни течения” се спря на характерните особености на поезията през този период. След периода на отрицание на лириката през 40-те години, поетите отново започват да създават лирични произведения, които се подчиняват на рамките на соцалистическия реализъм.

    .

    Д-р Виталий Тодоров, Тараклийски държавен университет „Григорий Цамблак”

    Д-р Виталий Тодоров запозна присъстващите с „История на развитието на учебнита програми по музика в Република България”. Той подчерта, че след Освобождението на България през 1878 година в училищата са били въведени 6 часа седмично пеене. Постепенно програмите еволюират и се стига до съвременните изисквания по предмета: обучение на нотна грамотност, запознаване с биографиите и произведенията на световноизвестни музиканти, изучаване на българския фолклор и на българските композитори.

    .

    Д-р Иван Думиника

    Председателят на Научното дружество на българистите в Република Молдова, д.и.н. Иван Думиника определи конференцията като много успешна, която многостранно се е постарала да обхване периода на социалистическото развитие в България. Изказа благодарност на модератора д-р Любомира Жакоте за активното участие в организацията на това културно събитие в живота на българската общност в Република Молдова.

    .

    Д-р Любомира Жакоте, секретар на Научно дружество на българистите в Р Молдова

    От пресслужбата на Дружеството

    Източник: ndb.md

    .

  • Конфликтът се ожесточава

    .

    Президентът на САЩ Джо Байдън разреши на Украйна да използва далекобойни ракети за удари на територията на Русия. Този ход може да ескалира конфликта два месеца преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да влезе в длъжност и веднага да търси така, както е обещал, мирно споразумение на конфликта. Счита се, че решението на Байдън е дадено в отговор на инициативата на Русия да включи в бойните действия войски от КНДР в Курска област. Според някои политически анализатори, ходът на Байдън може да се разглежда като опит за подкопаване на мирните усилия от бъдещия президент.

    Неоспорим факт е, че украинската армия не е способна да изстрелва ракети с голям обсег на действие и да нанася удари със съвременни западни прецизни системи. За това са нужни разузнавателни спътници на САЩ и на западни страни и само военнослужещи от НАТО могат да правят полетни задачи на такива ракетни системи. Според изявление на Путин, решението на Байдън, към което са се присъединили Великобритания и Франция, означава, че страните от НАТО, САЩ и европейските държави са във война с Русия.

    В международните отношения винаги има реципрочен отговор. А понякога асиметричен!
    Надяваме се на здрав разум.

    .

    Веселин Вълчев

    ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

    * Бел. ред.:  Много скоро след даденото разрешение далекобойни ракети Atacms вече са били използвани. Те са ударили днес голям оръжеен арсенал близо до гр. Карачев в руската област Брянск, на повече от 115 км от украинската граница.

    Заглавето е на редакцията.

    .

  • Коледни събития в Българското училище в Сао Пауло

     

    Коледните работилнички в Българското училище в Сао Пауло започват тази събота, 16 октомври, в залите на училището.

    .

    Коледна работилничка ‘2023 в училищего

    Коледна украса, изработка на сурвачки, конкурс зa най добра коледна картичка, готвене на тиквеник, възстановка на коледарски обичаи са само част от дейностите на учениците предвидеди в седмиците преди Коледа.

    .

    Коледна работилничка ‘2023

    На 15 декември, от 12 часа, в ресторант Ibotirama 2004, Rua Augusta, 1236 – Consolação, São Paulo, ще се състои тържествен коледен обяд, с присъствието на ученици, родители, представители на българската общност в Сао Пауло и със специалното участие на представители на Българското посолство в Бразилия и журналисти от БТА.

    .

    Източник: Еscolabulgara.com.br

    .

  • Коледно тържество в Българския културен център – Детройт

    .

    Уважаеми сънародници и приятели,

    Българският културен център Ви кани най-сърдечно на Коледно тържество с изпълнения на децата от училище „България“.

    Присъединете се към нас в неделя, 15 декември 2024 г., от 16:00 до 21:00 часа (вратите отварят в 15:30 ч.), за едно незабравимо празнично събитие!

    .

     

    Моля, вижте приложената покана за подробности относно събитието. Регистрацията за концерта и вечерята става чрез попълване на регистрационната форма (за семейство/група или индивидуална регистрация).

    Продажбата на билети/вечери започва тази събота, 16 ноември, и надяваме се с Ваша помощ да приключи в събота, 23 ноември.

    Кликнете ТУК за билети.

    .

    .

    С нетърпение очакваме да празнуваме заедно!

     

    Велеслав Начев,

    председател на Българския културен център – Детройт

     

    Източник: BulgariansinDetroit.com

    .

  • Българи в Чикаго дариха средства за читалища във Видин, Враца и Монтана

    .

    Български емигранти в Чикаго от Северозападна България събраха и дариха средства за читалищата в градовете Видин, Враца и Монтана. Ето какво пише Велина Иванова относно даренията за читалищата, събрани на проведена в Чикаго среща под надслов „Северозападът и приятели“:

    Прилагам свидетелствата за дарение, получени от читалищата във Видин, Враца и Монтана. На всяко от тях беше преведена сумата от $1000 (по курса на банката към деня на превода). Читалището във Видин ще използва предоставената сума за изработване на проект за преустройство и реконструкция на бивше лятно кино „Цвят“ и превръщането му в Културен център. Имам уверението на секретаря на читалището г-н Любомир Илиев, че този процес ще приключи до 2-3 години. Той изпрати Заданието за проекта.

    .

    Читалището във Враца ще закупи преносимо пиaно, което е необходимо за провеждане на репетиции и мероприятия в отделните клубове. Фактура и снимки ще бъдат приложени след покупката.

    .

     

    От читалището в Монтана закупиха лаптоп, мишка и чанта. Така оборудваха още едно работно място. Те изпратиха фактура и снимки.

    Снимки: Ванина Иванова

    .

  • Седмица, посветена на Йовков, в БНУ „Й. Йовков“ – Букурещ

    .

    Посвещаваме тази седмица на живота и делото на нашия патрон Йордан Йовков, чието рождение честваме на 9 ноември.

    .

    .

    През тази седмица малки и големи се включиха в творчески занимания, четене, слушане и дискусии по различни произведения на Йовков.

    .

     

    Изключително благодарни сме за предоставените филми от B PLUS FILM (Ралица Димитрова – режисьор; Пламен Герасимов – оператор), заснети с помощта на НФ „Култура“, които обогатиха нашите познания и ни пренесоха в света на обичания Йовков.

    .

    .

    Кулминацията на отбелязването ще бъде в събота, 9 ноември, на Извънкласни дейности „Йордан Йовков“!

    Йордан Йовков, благодарим за словото!

     

    Текст и снимки:

    БНУ „Йордан Йовков“ – Букурещ

    .

  • 10 години център „Българика“. Вълнуващо тържество

    .

    Съботната вечер на 2 ноември бе много емоционална за всички свързани по един или друг начин с Културен център “Българика”. Тържеството по случай нашата 10-годишнина се превърна в един празник на щастието, любовта, българските песни, танци, традиции и обичаи. Безкрайната обич, с която ни дарихте, ще остане завинаги в нашите сърца!

    .

    .

    Благодарим на всички, които споделиха празника с нас и отделиха от времето си да присъстват на това изключително събитие. Истински оценяваме Вашето партньорство, приятелство и подкрепа!

    .

    .

    Вечерта бе открита със специално подготвен танц, който включваше танцьори от различните възрастови формации в танцова школа “Българика”. Децата са нашето бъдеще и за нас е истинско удоволствие да наблюдаваме как тези изключителни млади хора попиват всяко късче от България, което техните преподаватели им поднесат.

    .

    .

    Последва приветствено слово от генералния консул на Р България в Чикаго Светослав Станков, който поднесе и почетна грамота от Изпълнителна агенция за българите в чужбина към Министерство на външните работи. Изключително сме признателни за този жест и за вниманието, което ни се оказа!

    .

    .

    Вечерта продължи с изпълнения на специалният ни гост, певицата Нели Петкова, която още със стъпването си на сцената успя да зареди с добро настроение всички гости. А двамата диджеи – Матей и Руси – допринесоха вечерта да се превърне в едно незабравимо събитие, което ще се помни дълго от всички присъстващи.

    .

    .

    Бихме искали да изкажем своите най-искрени благодарности на спонсорите на вечерта, които направиха реализацията на това тържество възможна: Кристиан Маринов от Landstar Realty Group, Деси Йорданова, Realtor at Berkshire Hathaway HomeServices Starck RE, д-р Силвия Иванова DMD от Awesome Dentistry.

    .

    .

    Отправяме нашите благодарности и към нашите партньори и спонсори:
    Sharerig, ARGO Insurance, CONNECT MORTGAGE CORP., E TRADE INC.

    И не на последно място, специални благодарности на двете дами, които организираха и планираха всеки един детайл от вечерта – Михаела Миладинов и Яна Копчева. От сърце благодарим!

    .

    .

    Споделените сними от събитието са дело на невероятната Татяна Авджиев/ Tatiana Avdjiev Art Photography.

    .

     

    До нови срещи и си пожелаваме още поне 10 по 10!

    .

    .

    Културен център „Българика“

    Повече информация за събитието ТУК

    .

  • Президентски избори ‘2024 в Илинойс

    .

    Днес, вторник, 5 ноември, е денят на изборите в САЩ. По-долу ще намерите отговорите на въпроси за работното време на избирателните секции и друга важна информация. 

     

    Какво е работно време на избирателните секции?
    Съгласно законите на щата Илинойс, всички избирателни секции в щата отварят в 6 сутринта CST в деня на изборите и затварят в 19:00 ч.

    Можете ли да гласувате, ако сте на опашката след затваряне на избирателните секции?
    Да. Гласоподавателите, които са на опашката до 19 часа, ще имат право да гласуват, според закона на Илинойс. Така че, ако бързате към избирателното си място в последния момент, не се притеснявайте, ако видите опашка.

     

    Можете ли да се регистрирате за гласуване в деня на изборите в Илинойс?

    Да, можете да се регистрирате за гласуване – и да гласувате – в деня на изборите в Илинойс. Но не всички места за гласуване в деня на изборите разполагат с тази опция.

    Ето процес стъпка по стъпка за това как работи регистрацията на гласоподаватели в същия ден в Илинойс и какво трябва да знаете.

    Жителите, които желаят да се регистрират за гласуване, могат да го направят в деня на изборите, но трябва да отидат до избирателно място, което предлага регистрация на гласоподаватели в гратисен период.

    Трябва ли да се регистрирате всяка година, за да гласувате?

    Не. Трябва да се регистрирате само веднъж, за да гласувате – и може вече да сте регистрирани да гласувате. Тук можете да проверите регистрацията си на избиратели.

    Инструмент за намиране на информация за тези избирателни секции може да бъде намерен на уебсайта на Изборната комисия на Илинойс.

     

    Информация за бюлетината: Гласоподавателите в щата ще имат задачата да гласуват за президент, сред които са вицепрезидентът Камала Харис, бившият президент Доналд Тръмп и Робърт Ф. Кенеди – младши.

    В допълнение към президентската надпревара, всичките 17 места на Илинойс в Камарата на представителите на САЩ ще бъдат включени в бюлетината и една трета от местата в Сената на щата.

    Ще има и три консултативни въпроса в гласуването на общодържавно ниво, заедно с референдуми в много общности и окръзи. Ще има ограничен брой гласувания за надпревари на общинско и окръжно ниво.

     

    Резултатите ще започнат да се попълват през първия половин час след затварянето в 19:00 ч. и ще се актуализират на живо, когато преброените гласове се появят.

    Експерти обаче предупреждават, че официалните резултати може да отнемат още много време.

    „Това ще бъде седмицата на изборите, а не денят на изборите“, каза стратегът на Демократическата партия Питър Джангреко.

    Това се дължи на законите в ключови колебаещи се щати като Уисконсин и Пенсилвания, където чиновниците не могат да обработват изпратените по пощата бюлетини преди деня на изборите. През 2020 г. тези щати бяха решени съответно с приблизително 20 000 и 80 000 гласа.

    Какво трябва да направя, ако срещна проблеми с гласуването?

    Гласоподавателите, които са подложени на сплашване или имат проблеми на избирателното си място, се насърчават да докладват за подобни инциденти.

    Ако се сблъскате с някой от горните проблеми или имате някакви въпроси относно процеса на гласуване, повече от 100 организации в САЩ поддържат гореща линия за защита на изборите, която можете да намерите на:

    1-866-OUR-VOTE (1-866-687-8683): ​​английски

    1-888-VE-Y-VOTA (1-888-839-8682): испански/английски

    1-888-API-VOTE (1-888-274-8683): ​​азиатски езици/английски

    1-844-YALLA-US (1-844-925-5287): арабски/английски

    Жителите на Илинойс могат също да изпратят SMS MYVOTE на 866-687-8683 с всякакви притеснения, които ще бъдат разгледани от обучени доброволци.

    А ето къде да намерите още истории за деня на изборите, включително как да получите резултати на живо, ръководства за гласоподаватели в последния момент и много други.

    .

  • Прожекция на „Гунди – легенда за любовта“ в Детройт

     

    MJR Theaters, Troy Cinema, 100 E. Maple Rd, Troy 48083

    10 ноември 2024 г., от 17:00 часа

    Билети онлайн: https://bit.ly/40bpKiB

    „Гунди – Легенда за любовта“ е пълнометражен игрален филм, посветен на великия и обичан футболист от миналото, Георги Аспарухов – Гунди. Лентата проследява живота на големия спортист – от срещата му с Величка Маркова – Лита, до трагичния 30 юни 1971 година. В основата на сценария са неразказани досега истории от личния живот на Георги Аспарухов и неговата най-голяма любов – съпругата му Лита, с която преминават през редица изпитания на живота, футбола и системата, но остават заедно до самия край. На екран ще оживеят и някои от легендарните мачове с участието на Гунди, благодарение на стотиците специални ефекти, използвани във филма.

    Романтичната история на великия Георги Аспарухов – Гунди ще бъде разказана от Павел Иванов (Гунди) и Александра Свиленова (Величка Маркова – Лита), които заемат главните роли. Във филма ще видим още Димитър Маринов (Аспарух, бащата на Гунди), Параскева Джукелова (Мария, майката на Гунди), Пенко Господинов (агент на Държавна сигурност), Владимир Люцканов (Генерала), Александра Костова (Лидка, сестрата на Гунди), Емил Марков (арх. Марков, бащата на Лита), Биляна Петринска (Марена, майката на Лита), Николай Урумов (Коце Георгиев, треньор на „Левски“), Владислав Карамфилов – Въргала (Георги Генов, треньор на „Ботев – Пловдив“), както и Стоян Радев (Зоро), който ще подкрепя неотлъчно Гунди както в професионалния, така и в личния му път.
    Сценарист на филма е Емил Бонев, режисьор Димитър Димитров, оператор Борис Славков. Продуценти на филма са Иван Христов и Андрей Арнаудов от „Междинна станция“.

    Филмът се излъчва на български език с английски субтитри.

    Източник: BulgariansinDetroit.com

    .

  • Лом, щата България

    .

    Андрей Ненов за изборите в България и по-специално за изборите в Лом

    Това, което се случи на изборите в България, има две имена – престъпност и престъпно безхаберие.

    Лом е градче на брега на река Дунав, усилено оглозгано от демократичната емиграция в последните 25 години. Обезлюдената Северозападна България стана известна напоследък с това, че там се гласува много изненадващо, и то все за ДПС – при условия, че кадрови потенциал, така да се кажe, няма. На площ от има-няма 20 кв. км, понеже градът е малък, има близо десет секции. Като разстоянието между тях е нищожно – от няколкостотин метра до километър. На такова разстояние рядко се случва да живеят различни по манталитет и виждания хора, така, че изборните резултати да са драстично различни. Но тук са.

    Коренно различни резултати в близки секции, с убийствени резултати за ДПС и ГЕРБ. Защо? Как?

    .

    .

  • Вотът зад граница и вотът в страната

    .

    Алианс за права и свободи (АПС) на Ахмед Доган е първа политическа сила при вота зад граница. ГЕРБ-СДС са пети зад граница и първи в страната.

    „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски е първа политическа сила при вота в три области в страната, АПС – в две.

    ПП-ДБ са втори при вота зад граница и вота в страната. „Възраждане“ е трета сила в страната и зад граница. Разликите между втората и третата политически сили са минимални.

    За „Величие“, „Има такъв народ“ и МЕЧ са гласували и зад граница. БСП има по-нисък резултат от тях при вота зад граница.

    Ако се събере резултатът на двете ДПС-та в страната, те биха били втора политическа сила с общо 17,68 % от гласовете. А зад граница техният вот би стигнал общо към 33 %.

     

    ВОТЪТ ЗАД ГРАНИЦА

    АПС на Ахмед Доган е първа политическа сила при вота зад граница. При 99.72% обработени секционни протоколи, АПС получава 32 604 гласа (22.73% от гласувалите зад граница), 29 496 от които са от секциите в Турция.

    Втори при вота зад граница са ПП-ДБ с 29 818 гласа (20.79%).

    Трета е „Възраждане“ – с 19 008 гласа (13.25%).

    За „ДПС – Ново начало“ са гласували зад граница 14 332 избиратели (9.99%), 12 961 от които са от секциите в Турция.

    ГЕРБ-СДС са пети при вота зад граница с 11 618 гласа (8.10%).

    Следват „Величие“ с 11 052 гласа (7.70%), ИТН с 10 200 гласа (7.11%) и МЕЧ с 6872 (4.79%).

    .

    ВОТЪТ В СТРАНАТА

    „ДПС – Ново начало“ на Пеевски е първа политическа сила при вота в три области в страната – Кърджалийска, Търговишка и Шуменска.

    АПС на Доган е първа сила при вота в Разградска и Силистренска области.

    ПП-ДБ са първи в 23 и 24 МИР в София.

    ГЕРБ-СДС са първи във всички останали области и МИР в страната.

    .

    При 93,27% обработени протоколи на секционните избирателни комисии резултатите в страната са следните:

    ГЕРБ-СДС594 540 гласа (26.31%)

    ПП-ДБ 334 211 (14.79%)

    Възраждане308 493 (13.65%)

    ДПС – Ново начало240 882 (10.66%)

    БСП – Обединена левица173 941 (7.7%)

    Алианс за права и свободи – 158 510 (7.02%)

    Има такъв народ – 156 839 (6.94%)

    МЕЧ105 240 (4.66%)

    Величие91 898 (4.07%)

    .

    Избирателната активност бе малко по-висока в страната на тези избори. Дали заради това, че някои граждани са се събудили, или заради това, че купеният вот се е увеличил… преценете сами.

    .

  • bTV: 17 осъдени за купуване на гласове за последните 6 години

    .

    В МОМЕНТА НИТО ЕДИН НЕ Е В ЗАТВОРА

    17 осъдени са лежали в затвора за купуване на гласове през последните 6 години. Според данните на Министерството на правосъдието, в момента нито един от тях не е зад решетките. Всички те са изтърпяли наказанията си.

    От 2021 г. до днес според статистиката най-много задържани и обвинени е имало през 2021 г. Това е така, според специалистите, не защото е имало най-много акции, а защото сме ходили на избори общо 3 пъти.

    В Софийска градска прокуратура за този период са получени 524 сигнала за купуване на гласове. Образуваните дела са 21, обвинените са 33-ма. От съда с присъди са излезли 11.

    За цялата страна от 2021 г. образуваните дела и обвинените са общо 480, осъдените и санкционираните са 191.

    И днес отават въпросите необходими ли са законови изменения и защо се купува вот.

    Повече вижте във видеото:

    Източник: bTV

    Припомняме, че от редакцията на Еврочикаго изпратихме до три български институции – Министерство на вътрешните работи, Министерство на правосъдието и Министерство на външните работи, заявления за достъп до обществена информация, отнасящи се до размера на престъпленията, свързани с покупко-продажба на гласове и манипулиране на изборните резултати. Вижте обобщение на получените до сега отговори – ТУК.

     

    .

  • „Българка на годината – 2023“ е Радослава Недялкова от Милано

    .

    Радослава Недялкова от Милано, Италия, получи наградата „Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023“

    Тържествената церемония по връчването на отличието „Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023“ се състоя на 18 октомври 2024 г., в зала „Максима“ на Университета за национално и световно стопанство в София. За носител на отличието тази година бе избрана Радослава Недялкова от Милано, Италия.

    Специални гости на церемонията бяха Мария Павлова – служебен министър на правосъдието, Надя Младенова – началник на кабинета на вицепрезидента, представители от Посолствата на Украйна, Армения, Румъния и Унгария в България, Петя Цанева, председател на Асоциацията на българските училища в чужбина, както и членовете на комисията на конкурса: проф. Пламен Павлов, проф. Анна Кочева, Таня Михайлова – директор на Дипломатическия институт, Милен Митев – генерален директор на Българско национално радио, Кирил Вълчев – генерален директор на Българската телеграфна агенция, Снежана Йовева – Димитрова – директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи.

    Събитието бе открито с песента „Това е България“, изпълнена от Мария Ангелова, и представяне на номинираните за тазгодишната награда 24 българки, живеещи в 19 различни държави. Това са: Събина Христова, Мария Тимофеевна Пилтек, Здравка Владова – Момчева, Галина Тодорова (посмъртно), Станка Колева, Невенка Костадинова, Росица Байрактарски, Маринела Порчинска, Людмила Терзиева, Надежда Гургурова, Сълзица Громан, Габриела Хаджикостова, Галя Георгиева, Татяна Мандикова, Нели Хаджийска, Станимира Александрова, Илияна Атанасова, Цветана Паскалева, Йоанна Каменарска, Елена Дойчева – Драгомир, Елена Сачкова, Ганна Пенева (посмъртно), Искра Карагеоргива.

    Приветствие към гостите отправи проф. Пламен Павлов, който е бил председател на Държавната агенция за българите в чужбина в периода 1998 – 2002 година, учредил е наградата „Българка на годината“ и към момента е председател на комисията на конкурса. Той разказа историята и житието на света Злата Мъгленска и припомни защо през 2009 година светицата е избрана за небесна застъпница на българите в чужбина.

    Професор Павлов връчи и две специални отличия посмъртно на Галина Тодорова от Прага, Чехия, и на Ганна (Пенева) Бесарабска – Таврийска от Одеса, Украйна. Наградата на сънародничката ни Ганна Бесарабска – Таврийска бе приета от нейната дъщеря Варвара Проданова. Отличието на Галина Тодорова бе връчено на Лъчезар Петков, който, както водещите отбелязаха, е „оглавявал дипломатическото представителство на България в Прага в най-активните години от дейността на Тодорова“.

    Тематичен поздрав с „Песен за българката“ отправиха към номинираните за наградата сестрите Йоанна и Никол Димитрови, възпитанички на Детска вокална група „Сладки пуканки“ към Националния дворец на децата в София.

    В своята реч изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова отбеляза, че има българки, чийто принос излиза от границите на общността и дори на държавата, но има и такива, които правят нещо много фокусирано навътре към общността, затова всяка от номинираните и техните дела са по своему значими.

    „Българка на годината – това е нашата рожба с Плавен Павлов. Това е наградата, която учредихме най-вече, за да благодарим. Няма нищо по-хубаво от това да кажеш „Благодаря!“, а нашите българки от чужбина го заслужават. Наистина има за какво да им благодарим!“, отбеляза Манджукова и допълни, че за комисията е било много трудно да избере само една носителка на наградата, затова тази година е взето решение да се промени регламентът и да бъдат отличени шест български, изявени в различни области, като „една от тях ще отнесе към своя дом отвъд България освен нашата огромна обич и статуетката „Българка на годината“.

    С плакети за принос в популяризирането на български език, фолклор, култура и духовност бяха отличени Здравка Владова-Момчева от Лондон, Великобритания, Нели Хаджийска от Ню Йорк, САЩ, Радослава Недялкова от Милано, Италия, Елена Дойчева-Драгомир от Стар Бешенов, Румъния, Габриела Хаджикостова от Будапеща, Унгария, и Цветана Паскалева от Ереван, Армения.

    Носител на наградата на публиката, която също бе въведена в регламента за първи път и за която сънародниците ни в България и по света имаха възможност да гласуват онлайн, стана Невенка Костадинова от Босилеград, Сърбия.

    За победител в дванадесетото издание на конкурса „Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023“, организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина, бе избрана Радослава Недялкова от Милано, Италия. Наградата ѝ бе връчена от Надя Младенова – началник на кабинета на вицепрезидента, която връчи на Недялкова статуетка, дело на Атанас Карадичев и икона на света Злата Мъгленска, ръчно рисувана върху дърво от художника – иконописец Антония Янкова.

    „Вие българките, разпилени по необятния свят, посявате най-жизнените семена на българските традиции, фолклор и памет в далечни страни и континенти. Разнасяте славата на България и пазите жив българския корен на хиляди километри от страната ни. За Милано, Лондон, Ню Йорк, Стар Бешенов и Будапеща, Ереван и Босилеград иконата на Света Злата Мъгленска ще пропътува хиляди километри, носейки частица от усещането, че разстоянието не променя чувството за принадлежност, българската идентичност и самосъзнанието на нашите сънародници извън България“, е част от текста на поздравителния адрес от вицепрезидента на България Илияна Йотова, който бе прочетен от Надя Младенова, началник на кабината на вицепрезидента.

    Радослава Недялкова сподели, че е „изключително горда, щастлива и благодарна за наградата“ и допълни, че това отличие е плод на много години труд, то е награда за семейството й, за приятелите й, „за хората, с които заедно изграждаме хоризонталната връзка между много от общностите в Европа и Северна Америка“.

    „Признателна съм на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, които ме номинираха. Гордост е да държа в ръце статуетката, но признавам, че за мен самата номинация вече бе победа. Вярвам, че днешните отличия и въобще наградата „Българка на годината“ ще дадат криле на много българки да продължават напред в усърдната си работа“, каза още Недялкова.

    В края на тържеството Райна Манджукова се обърна към журито и изказа своята благодарност към тях. „Тези хора са наши колеги, всеки от тях много ангажиран, но те приеха да бъдат част от комисията на тази наша награда и свършиха чудесна работа. Повярвайте ми, наистина им беше много трудно! Благодаря Ви, колеги!“

    Церемонията бе закрита с песента „Родна земя“, изпълнена от Ива Крумова.

    Източник: БТА

    .

  • Фентъзи романът „Изпитанието на Розара“ на Никола Чалъков издаден в САЩ

    .

    Фентъзи романът „Изпитанието на Розара“ на Никола Чалъков излезе от печат в САЩ, под заглавие Rozara`s Trial. Книгата е публикувана от американското издателство Of Metal and Magic Publishing, съобщава платформата „Амазон“.

    Авторът на романа е и преводач на английския текст. През 2022 г. разказът „Изгнаникът“ на Никола Чалъков, също в негов превод, беше публикуван на английски език във фентъзи антологията Fable of Redemption Reclaimed на американското издателство Of Metal and Magic Publishing.

    Още с излизането си на българския пазар, романът „Изпитанието на Розара“ впечатли читатели и литературни критици. Вълнуващ фентъзи трилър, книгата се утвърди като един от най-успешните български фентъзи романи. Поради големия читателски интерес и многото положителни отзиви, издателство „Слънце“ предлага и второ издание на „Изпитанието на Розара“.

    Висока оценка за книгата даде и писателката Здравка Евтимова: „Когато прочетох книгата, си помислих – в този човек, който я е написал, има такава съкровищница от хрумвания, такива неочаквани обрати на въображението, че си пожелах романът да е началото на десетки други. Виждам у автора освен богато въображение и умение да създава герои, да ги развива и по един много фин, много естествен начин да ги оставя да демонстрират своите качества, заедно с умението му да създава острота в сюжета. И всичко това да бъде облечено в един красив език. Все знаци, че пред този писател има много големи възможности за развитие, има силно бъдеще.“

    Ето и сюжетът на романа накратко. Младата Розара е неопитна и незряла, но изпълнена с решимост. Изпратена е в малкия град Дитрум, за да разреши проблем от магическо естество. Ако се провали, ще бъде прокудена от Кръга на лунната светлина и връзката й с магията ще бъде прекъсната. Изпитанието, за което се е готвила, се превръща в начало на безмилостно преследване, в което някои се борят за власт, а други за оцеляването си. Предателства, кръв, приятелства и една нова любов бележат пътя й.

    Никола Чалъков е роден в София през 1981 г. Завършил е висше образование в Нов български университет – английска и френска филология; магистър по американистика и британистика. Магистър по национална сигурност от Академията на МВР. Превежда професионално от английски и френски език.Като писател неговите творчески интереси са фокусирани върху фентъзи прозата. Чалъков е автор на два романа – „Железният скиптър“ (2000) и „Изпитанието на Розара“ (изд. „Парадокс“, 2019), и на сборник с разкази „Кръгът на лунната светлина“ (изд. „Парадокс“, 2021). През 2021 г. авторът е номиниран за наградата на Националния литературен конкурс „Албена 2021“ за разказа „Магическа дарба“.

    Източник: БТА

    .

  • Презентация в Кишинев на биографичния албум на писателя Иван Вълков

    .

    В Българската библиотека „Христо Ботев” в Кишинев се състоя тържествена презентация на биографическия албум на писателя от бесарабско-български произход Иван Вълков, озаглавен „Не хлебом единым жив человек!”. Събитието бе посветено на 85-годишнината от рождението му и събра негови колеги, приятели и почитатели.

    .

    .

    Албумът съдържа богат снимков материал, който проследява основните етапи от биографията, професионалната кариера, както и творческата и обществена дейност на Иван Вълков. Модератор на събитието беше д.и.н. Иван Думиника (Научното дружество на българистите в Република Молдова), който подчерта значението на това издание като допълнение към мемоарите на писателя, издадени година по-рано под заглавието „Судьба, судьбинушка…”.

    .

    .

    По-задълбочен литературен анализ на творчеството на Иван Вълков направи д-р Елена Рацеева, която акцентира върху основните произведения на автора и неговия принос към съвременната бесарабско-българска литература.

    .

    .

    Свои впечатления за албума споделиха също д-р Светлана Прокоп от Института за културно наследство, както и д-р Марина Мирон и Анжела Олъреску, които се изказаха по отношение на значимостта на този труд за съхраняването на паметта за живота и делото на Вълков.

    .

    .

    Специално внимание бе отделено на дългогодишната му преподавателска дейност в Кишиневското техническо училище № 1, където Вълков работи близо 50 години и където остави незабравима следа. Бивши колеги споделиха спомени и впечатления, изразявайки признателност към неговия принос в образователната сфера.

    .

    .

    В края на събитието, авторът благодари на всички присъстващи за уважението и подкрепата. Той отговори на въпроси на своите читатели и направи емоционален заключителен извод за значението на духовните и културни ценности в живота на човека.

    .

    .

    Пресслужба на Научното дружество на българистите в Р Молдова

    Източник: ndb.md

    .