.
90 години архитект на знание и морал
Звезди, луна, комети, гени – на каквото и да се дължи, виното, направено от грозде, събрано през определена година от определен район, е най-хубаво за пиене. В енологията тези вина се наричат vintage wines (най-добра реколта на вина). Такова съчетание на Хронос и Гея се отнася и за поети, артисти, художници, учени, архитекти – те са vintage talents. Такава е реколтата на таланти, родени през 1934 година в България: Райна Кабаиванска, Олга Шевкенова, Димитрина Гюрова-Савова, Христо Фотев, Любомир Йорданов, Хиндо Касимов… И, разбира се, проф. архитект Христо Генчев – роден на 28 април преди 90 години в Габрово, почетен гражданин на София, баща на близнаците Христо – архитект и Марин – неврохирург, от които има 11 внука. Така Христо Генчев – старши и съпругата му арх. Елена Петрова-Генчева са най-богатото българско семейство.
Арх. Христо Генчев е автор на 9 книги и на сборник, озаглавен „Стотина статии и тем подобни“.
От римския поет Вергилий знам, че „Земята е божие дело, градът – на човека“. По-късно от разговори с бургаските архитекти и приятели проф. Тодор Кръстев и Неделчо Карабелов и от книги на проф. Христо Генчев научих, че за етруските, траките и римляните „градът, макар и малък, е олтар на Всемира“. И, че софиянците „все още живеем в римската Улпия Сердика, в града на траките и в Средец на средновековните българи. И когато вървим по „Московска“, не просто тръгваме от „Света София“ към „Света Неделя“, а поемаме по Виа Сакра, Свещената улица – от Свещения хълм на вярата към Форума на Властта. А там, под „Света Неделя“, е заровен дворецът на император Константин. Какво е да живееш едновременно в Древния Рим и в 21-ви век? Тук е големият ни шанс за София, смесила по чудотворен начин градоустройство, история, геополитика и национална психология. Дори нашите добродетели са римски.“ – пише арх. Генчев в своята книга за София.
– Каква е формулата да останете съзидателен човек в тежко време? – журналистка запита арх. Генчев.
– Човек трябва да бъде сдържан, да тушира своите желания, да се пребори с алчността и несправедливостта – отровите, които съсипват и разяждат обществото.
От „формулата на арх. Генчев“ виждам профила на една духовно богата личност, чувам трогателната акустиката на душа, пулсираща материя на знанието и морала.* Терапия срещу невежеството и моралома – злокачествените тумори на знанието и морала. Всичко това е чуждо на съвременната геополитика (още една тема, анализирана често от арх. Генчев), където цели народи вървят по моркова-и-тоягата на Великите сили, по тяхното „право на силата“ (Might Is Right) – най-аморалната политическа и социална доктрина.
.
Д-р Георги Чалдъков
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Лично мнение за топ-12 ерудирани българи – живи и живеещи в България, наредени азбучно:
Александър Стойчев – философ, университетски преподавател; Борис Христов – поет, сценарист; Георги Милков – журналист, международен репортер; Иван Стамболов – Сула – писател, публицист; Мартин Вечев – топексперт по ИИ, основател на INSAIT; Неда Антонова – писателка; Николай Михайлов – психиатър, богослов; Стефан Командарев – лекар, кинорежисьор; Стефан Цанев – писател, поет, драматург; Тодор Кръстев – архитект, университетски преподавател; Тома Томов – журналист, сценарист; Христо Генчев – старши – архитект, писател, публицист.
.