2024-03-28

1 thought on “Потопът може и да е бил край Варна

  1. Скотите са скити, а евреите ги е спасила приливната вълна в Черно море
    Ненний
    Историята на бритите

    Известни са повече от 30 ръкописа „Историята на бритите“. Най-ранните се датират към 9-ти или 10-ти век, най-късните 13 или даже 14-ти в. В редица ръкописи авторството се приписва на Гилдас. Споменатия Ненний като автор на това съчинение се споменава рядко. Пред нас явно се намира компилация. В текста могат да се отличат интерполациите и добавките, чиито автор преимуществено е Ненний. Първоначалният текст не се е запазил до наши дни, съществува ирландски превод на документа от11в.

    15. Ако някой пожелае да разбере, кога или в какви времена Иберния е била необитама и пустинна, то най-знаещите от скотите ми съобщиха сследващото:
    Когато по Черно море ходеха чедата израилеви, преследващите ги египтяни, както повествува Писанието, бяха погълнати от водите му. Имаше при египтяните един знатен мъж от Скития с многочислени роднини и множество слуги, който, бидейки изгонен от своето царство , пребиваваше в Египет в същото време, когато египтяните бяха погълнати от развилнялото се море, но той не се спуснал с тях да преследва божия народ. Оцелелите египтяни решили да го изгонят от Египет, за да не би да завладее тяхната страна да я подчини на своята власт – нали всичките им могъщи мъже ги погълнало Черно море, и го изгонили. И той 42 години скитал със своите в Африка, преминавайки през езерото Солеварен, дошли до Филистинските олтари и , минавайки покрай Рузикадите и Азарските планини , преминали през река Малва , и прекосявайки Мавритания, достигнали Херкулесовите стълбове. Оттук се впуснали в плаване по Тиренско море и се добрали до Испания, където и живели дълги години ; тук те се размножили и разплодили невероятно много, и числеността на народа им нараснала много пъти..Впоследствие те доплавали до Иберния – това станало след 1002 години след гибелта на египтяните във водите на Черно море, в земята на Далриетите те дошли в тези времена , когато римляните ги управляваше Брут, връчвайки властта на консулите, а също и на народните трибуни и диктатори

    HISTORIA BRITTONUM

    Известно более 30 рукописей «Истории бриттов». Наиболее ранние датируются IX или Х в., самые поздние—XIII или даже XIV в. В ряде рукописей авторство приписано Гильдасу. Ненний как автор этого сочинения называется редко. Перед нами, видимо,— компиляция. В тексте можно выделить ряд интерполяций и добавлений, автором которых был скорее всего Ненний, Первоначальный текст до нас не дошел, но существует его ирландский перевод XI в.

    15. Если кто пожелает узнать, когда или в какие времена Иберния пребывала необитаемой и пустынной, то наиболее сведущие из скоттов сообщили мне следующее. Когда по Чермному морю шли чада израилевы 42, гнавшиеся за ними египтяне, как повествует Писание, были поглощены его водами. Был у египтян муж знатный из Скифии 43 с многочисленной родней и множеством слуг, который, будучи изгнан из своего царства, пребывал в Египте в то время, когда египтяне были поглощены разверзшимся морем, но он не отправился вместе с ними преследовать божий народ. Уцелевшие египтяне порешили изгнать его из Египта, дабы он не захватил их страну и не подчинил ее своей власти — ведь всех их могучих мужей [175] поглотило Чермное море, и они изгнали его. И он сорок два года странствовал со своими по Африке; миновав Озеро Солеварен, пришли они к Филистинским Алтарям и, пройдя мимо Рузикады и гор Азарских, миновали реку Мальву 44 и, перейдя Мавританию, достигли Геркулесовых Столбов 45. Пустившись оттуда в плаванье по Тирренскому морю 46, они добрались до Испании, где и жили долгие годы; здесь они невероятно как размножились и расплодились, и численность их народа во много раз возросла. Впоследствии они приплыли в Ибернию — это произошло через тысячу и два года после гибели египтян в водах Чермного моря; в земли Дальриеты они прибыли в те времена, когда римлянами управлял Брут, вручивший власть консулам 47, а также народным трибунам и диктаторам. И консулы в течение четырехсот сорока семи лет правили государством 48, которое прежде было подчинено царской воле.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *