
Илюстрация: Wikipedia.org
.
Част 1 и част 2 – вж. тук и тук.
.
От Хераклит и Аристотел на гръцки logos е мисъл, наука, знание, Бог – и дума. Във “Възхвала на думите” Христо Фотев е написал: “Вий идвате с лица от звук и цвят, и вкус!”
Както писах в „Къщата на Земята се руши“, учени откриха, че дърветата „кашлят“ от голямото количество въглероден диоксид (СО2), че тревата „плаче“ при косенето със сълзи, пълни с феромони (от гръцки phero, pherein – „нося, транспортирам“ hormones) – химически вещества, хормони, отделяни навън от организма – за комуникация с други организми от същия вид, познаващи „звук и цвят, и вкус“ на феромонните думи. Например, мравунякът е високо организирано емпатично общество: Мравки, намерили храна, оставят на връщане към мравуняка феромонни следи. И гладните мравки, трогнати от жеста на ближните си, тръгват по следите, белязани с най-висока концентрация на феромони – най-краткият път към храната е най-миризлив, тъй като най-много мравки са го белязали, като са преминали алтруистични гени, и изяждат цариците, които нямат такива. Най-много за тези научни фантазии на проф. Ричард Докинс знае Христо Захариев, професор по мирмекология – науката за мравките (гръцки, murmek – мравка).
Има феромони-афродизиаци, синтезирани лабораторно се добавят в парфюми за мъже, за сексуално привличане на жени.
Словесно intermezzo
Като си представя колко много хора се потапят във ваната с вода, колко много ябълки са паднали пред погледите на много хора и колко много хора виждат нощните звезди*, други – залеза на слънцето**, все по-ясно разбирам, че да си Архимед, Исак Нютон, Винсент ван Гог и Едвард Мунк е гениална дарба. Защото „шансът се усмихва на подготвените мозъци“ – поясни Луи Пастьор, големият френски микробиолог и химик, на когото, освен другото, дължим „пастьоризацията“ на мляко и плодови сокове.
Генетична азбука
Дезоксирибонуклеиновата киселина (ДНК) е биомолекула, изградена от
стотици хиляди комбинации на четири химически „букви“, наричани „бази“ – аденин, тимин, гуанин и цитозин. Гигабайтови потоци информация текат от ДНК през рибонуклеинови киселини (РНК) до протеините на клетките. Човешкият геном (броят на всички гени) е енциклопедия, съставена от 600 000 000 „думи“, представени в 700 тома, всеки от тях по 1 000 страници.
Single Nucleotide Polymorphism (SNP, произнася се „снип“) означава вариации в подредбата (секвенцията) на една от 4-те „букви“ на ДНК – това води до нова подредба на аминокиселините в даден протеин, той не може да изпълнява добре функциите си и човек се разболява. За това откритие Андрю Файър и Крейг Мело получиха Нобеловата награда през 2006 г. Инициатива за прецизна и персонална медицина осигури 215 милиона долара от бюджета на САЩ за 2016 г., за картографиране на грешките в гените. Сега и в България, като част от голям европейски проект, наречен „Европейски геном“, се прави генетичен паспорт на българите – „Геномът на България“. Напомня ми за прецизния гений на Йордан Радичков: “Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки”. Които трудно се коригират, за разлика от генетичните, за възстановяването на които (mismatch repair) най-много знаят трима Нобелисти за химия – 2015: швед, хърватски американец и турчин, работещи в САЩ: Томас Ландал, Пол Модрич и Азиз Санкар. Наближава нобеловото време и за някои българи, например: Димитър С. Димитров и Владимир Кефалов, работещи в САЩ, и Янко Тодоров – във Франция.
Coda – заключаващи словесни акорди
Карл Сейгън (1934–1996) търсеше извънземни видове и разум. Астробиологията продължава търсенето. Остават обаче без отговори големите въпроси: Има ли друга изява на Omne vivum ex ovo („Всичко живо е от яйцето“)? Има ли друга биологична химия? Други генетични кодове, освен записаните в ядрената и митохондриалната ДНК? Други аминокиселини, освен познатите 20, които изграждат клетъчните протеини? Други мисли, чувства и приятелства, освен земните?
Д-р Георги Н. Чалдъков
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Но само Винсент ван Гог е нарисувал „Звездна нощ“, която можем да видим в престижния MoMA (Museum of Modern Art) в Ню Йорк, наред с другите над 200 хиляди картини.
** Но само Едвард Мунк е нарисувал „Викът“, първонално наричан „Плачът на природата“, защото се случва на място, където наблизо има голяма кланица и психиатрична болница, където е сестра му Лора.
.