2022-08-13

6 thoughts on “Българи протестират срещу антибългарския тормоз в Македония

 1. Мирослав Ризински от доста време е в затвора.

  Не знам, впрочем, ако прежде включилия се „Наблюдател“ беше на негово място, щеше да мисли точно за Краси Каракачанов или за еди чий си политически или друг интерес.

  ––––––––

  Бугарскиот културен клуб – Скопје
  застанува зад невино осудениот Мирослав Ризински
  31 август 2010

  http://www.bkks.org/node/331

  Раководството на Бугарскиот културен клуб – Скопје (БККС) испрати писмо-декларација до повеќе европски институции, организации за заштита на човечките права, дипломатски мисии и медиуми во знак на солидарност со својот колега Мирослав Ризински (еден од раководителите на БККС), кој е осуден од македонските власти и излежува ефективна пресуда во затворите на Република Македонија. Во писмото се вели:

  Длабоко сме загрижени и растревожени за судбината на нашиот драг и уважен колега г-н Мирослав Ризински – еден од раководителите на Бугарскиот културен клуб – Скопје (БККС). Во својата општествена дејност, г-н Ризински многукратно се докажувал како бескомпромисен борец за утврдување на демократијата во Република Македонија по распадот на Титова Југославија, како и за забрзана евро-атлантска интеграција на земјата. Тој е еден од активните поборници за објективно толкување на македонската историја и за развој на добрососедските односи на Балканот (вклучително и преку одбележување на заеднички историски настани и фигури со соседните држави).

  За жал, со оваа негова народополезна дејност г-н Ризински секогаш бил трн во очите на непријателите на демократијата во Република Македонија, кои често го подлагаат на лични напади и тормоз. Г-н Ризински беше еден од невино настраданите при хулиганскиот напад на панихидата за Мара Бунева во јануари 2007 г. – криминално дело, чии автори остануваат неказнети и до денес. Наместо тоа, самиот г-н Ризински стана невина жртва на злонамерна провокација и монтиран процес, по што беше осуден на лишување од слобода во еден непрозрачен и политизиран судски процес, чија согласност со меѓународните стандарди е толку спорна, што воопшто не заслужува коментар.

  БККС ги споделува мислењата на Стејт департментот на САД и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во врска со нарушувањата на човечките права во Република Македонија и нивните сериозни критики против политичката интервенција во судскиот систем на земјата. Дејствата против колегата Ризински, и други членови на граѓански организации, создаваат крајно негативна слика за Република Македонија пред Европската унија и НАТО, бидејќи се во драстично противречие со Копенхашките политички критериуми за членство во ЕУ.

  Изразуваме целосна солидарност со справедливата кауза на г-н Ризински, чија чесност и интегритет е добро позната како на нас, така и на нашите меѓународни партнери. БККС, безрезервно, верува во неговата невиност и правичност и му ја дава својата целосна поткрепа. Настојуваме, пред институциите на Република Македонија, несправедливото обвинение против г-н Ризински да биде целосно отфрлено и да се врати неговото добро име како човек, специјалист и општественик. Ги повикуваме европските дипломатски претставништва во Скопје да преземат енергични дејства за негова заштита.

  Писмото на БККС е испратено исто така и до раководни бугарски институции и медиуми со настојчив апел да дадат целосна помош за трансферот на Мирослав Ризински во Република Бугарија.

 2. На милиционерските шибаняци (разните му ДС-„академици“, ДС-„н.с.“-та, ДС-топачи, о.з.полковници, комуноидни „културтрегери“ и прочие) Ризински им е необходим в затвора – като „пропагандна стока“ за продаване на патриотарския лумпенпролетариат в България! Затова и ДС-„Ванчо“ Каракачанов го издаде (предаде) на софийския офис на ФБР – за да си създаде чрез американците „български пропаганден мъченик в Македония“, с чийто образ да развява байраци по предизборни митинги и кьорсофри! Само че Спаска с детето се оказа по-подходяща от пропагандна гледна точка отколкото Ризински с рушвета – затова предизборните и следизборни финанси бяха насочени натам и разбира се частно-оползотворени къде-къде по изгодно, ако разбирате за какво иде думата!

 3. Не им вервам на макетата. Там всичко е с краката надолу. Човекът не е имал право на честен процес жената на някого си е била съдийка и са допуснали много неточности в самото дело… то ако си нарочат некой, да не мислиш че е трудно да му скалъпиш нещо…оснобено в МакДоналдия 🙂

 4. Срещу сигнал на ФБР, па и видео и документално обезпечен при реализацията, нито Боко, нито Гоце Първанката, нито Телериг Шибаняка, нито Ванчо Каракачанката (въпреки че Ризински му е дал и лична клетва http: // www. youtube. com/ watch?v=WUA7OtcEr7w ) смеят да се опълчат! И мълчат като ДС-задници!

 5. Ne se li zamisliash, che v darjava bez zakoni i teb mogat da te hvanat s niakolko kilograma heroin naprimer v bagajnika, nali?

 6. Тоя не беше ли хванат по сигнал на софийския офис на ФБР с рушвет от 6000 евро в качеството му на македонски зам. -министър за международните помощи за недоразвитите райони?! Абе все такива разни с криминално-битови проблеми се пишат набързо \\"българи\\" – ега отърват наказанието, глобата, затвора, . . . . .

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *