Home » Авторски страници

Резултати от конкурса “Завръщане към корените” – 2021

2021.07.17 Няма коментари
Spread the love

.

ТРАКИЙСКО СДРУЖЕНИЕ
„НАЦИОНАЛНА ИНИЦИАТИВА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ”
И „ПО ОБРАТНИЯ ПЪТ НА ДЕДИТЕ НИ”

КОНКУРСИ, РЕЗУЛТАТИ, КЛАСИРАНЕ – 2021

Традиционно всяка година Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни” обявява, организира и провежда за ученици от 1-ви до 12-ти клас Националния конкурс за есе, разказ на тема „Завръщане към корените” (Родовата памет е жива), Националния пленер за рисунка на тема „Моето родословно дърво”, Националната инициатива „И в добро, и в зло помагали си дедите ни” и Церемония за връчване на награди, отличия, грамоти.

През настоящата 2021 година участниците в обявените Национални инициативи над 100 са от Айтос – област Бургас; Варна, Велико Търново; Горна Оряховица – област Велико Търново; Добрич; Долно Камарци – община Горна Малина, област София; Ихтиман – област София; Казанлък – област Стара Загора; Милано, Италия; Пловдив; Синдел – община Аврен, област Варна; Сливен; Смядово – област Шумен; София; Търговище; Хаджидимово – област Благоевград; Ягодово – община Родопи, област Пловдив.

Всяка следваща година става все по-трудно и по-трудно отличаването само на три творби за награда. Интересът към корените все по-голям. Всеотдайността към „и в добро, и в зло помагали си дедите ни” е все по-нарастваща.

ЗА НАЦИОНАЛНИЯ КОНКУРС ЗА ЕСЕ, РАЗКАЗ ЗА УЧЕНИЦИ

ОТ ПЪРВИ ДО ДВАНАДЕСЕТИ КЛАС НА ТЕМА

„ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” 2021 (РОДОВАТА ПАМЕТ Е ЖИВА)

обявен от Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни”.

Интересни родови истории, вплетени в събитията на националната българска историческа съдба.

Всички участници са се постарали и са вложили интелектуални и емоционални усилия при разработките на темите.

Всеки е избрал различен подход:

– някои са разказали за своите предци като справка, т.е. потърсили са информацията за тях, записали са я в текст и по този начин тя ще остане за следващине поколения;

– други са разказали за тяхните баби и дядовци, за преживени истории и случки с тях в съвместното им общуване. Тук емоцията е повече от историческите (родовите) факти, но тя ще остави трайните следи, тя ще ги кара да се връщат назад към корените и по този начин и историческите (родовите) факти ще бъдат съхранени;

– трети разказват и преразказват предания, чути от техните родители или баби и дядовци. Тук понякога емоцията от преживяното се съчетава (допълва) с колективното историческо преживяване. Случки или драматични разкази, на фона на миналите историческите събития;

– изучаване на историята, чрез съдбата на отделния човек.

Знаят се имената на предците от няколко поколения назад във времето;

Своеобразни родословни хроники, използвани исторически, етнографски, езикови извори;

Родословието – създаване на традиция за историческа памет;

Почит към паметта на бежанците от Беломорска и Одринска Тракия, Македония, Мала Азия, почти във всеки български род днес има потомци на бежанци;

Героят в моя род – познавателни разкази за опълченци и революционери;

Добри познания за историята на родния край;

Интерес към българската история:

– към славната и трагична съдба на бежанците;

– към участието на българската армия във войните;

– към паметниците на героите, загинали във войните;

Гордост от подвига на българските войни;

Колективна памет – родова памет – национална и индивидуална идентичност;

Отношение към политическите събития в България – разсъждения за избора да живееш в чужбина, за емигрантските български общности в чужбина;

Разсъждения за колективната памет, в контекста на общочовешките теми за войната, смъртта, героизма и защитата на родината, спомена за роден край преди смъртния час;

Отношение към обезлюдените български села, самотни старци;

Бежанецът – мъченик, страдалец, среща добри хора…

Свободата – да е жива паметта как сме станали свободни…

Разсъждения за политиката и ролята на историята за преодоляване на кризите;

Художествени разкази за военните подвизи на българския войник;

Философски поглед, разсъждения – национална и личностна идентичност, родова памет, родова принадлежност;

В културологичен аспект – хлябът като символ на връзката между миналото и настоящето.

Всички участници в конкурса са се постарали да дадат своя поглед върху темата за родовата памет.

Едни са използвали есето, други разказа, трети по-скоро проучването за изготвянето на родословно дърво.

Част от текстовете са изключително емоционални разкази, на високо литературно ниво, Има много равностойни, което прави трудно отличаването само на три творби за награда.

Всички текстове заслужават да бъдат запазени, защото те от своя страна се превръщат в поредна стъпка към запазване на миналото, капките, които правят големия исторически извор.

Съвместната работа, част от целите на проекта. Тя дава възможност за съпреживяване…

Посланията, които прозират…

Разкази в класическия смисъл на думата, опит за художествено пресъздаване на събития, творческа заявка за бъдещи писателски изяви.

ОТЛИЧЕНИТЕ УЧЕНИЦИ С ГОЛЯМАТА НАГРАДА

ПЪРВА ГРУПА (първи-четвърти клас)

КАРМЕН КЪНЧЕВА, 4 клас, София, за „За завръщане към корените”, консултант Иглика Янкулова

ВТОРА ГРУПА (пети-седми клас)

ВЕРГИЛ ИЛИЕВ, 5 клас, за „Завръщане към корените”, консултант Петя Дерменджиева

ВИКТОР ПОПОВ, 6 клас, София, за „До нови срещи, Земя”, консултант Стоян Панчовски

ГЕОРГИ МАСЛАРОВ, 6 клас, София, за „Казвам се Калоян”, консултант Яна Масларова

НИКОЛАЙ ЧОЛАКОВ, 7 клас, София, за „Аз, потомъкът на генерал Кутинчев, консултант Александра Иванова

ТРЕТА ГРУПА (осми-дванадесети клас)

ЙОАН ИВАНОВ, 10 клас, Казанлък, за „Хлябът на дядо”, консултант Валентина Димова

НИЯ ПАВЛОВА, 8 клас, София, за „Спомен толкова далечен и топъл”

 

ОТЛИЧЕНИТЕ УЧЕНИЦИ СЪС СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА

ПЪРВА ГРУПА (първи-четвърти клас)

ВЕРСАВИЯ ЯНКОВА, 3 клас, Казанлък, за „България е моята родина”, консултант Валентина Димова

ДАРА СТАМБОЛОВА, 3 клас, Варна, за „На село”, консултант Магдалена Маркова

ВТОРА ГРУПА (пети-седми клас)

АЛЕКСАНДРА ЗАХАРИЕВА, 5 клас, София, за „Моите родови корени”, консултант Веска Малцева

БОГОМИЛ ПЕНЕВ, 6 клас, Долно Камарци, община Горна Малина, за „Руснаците в Стара Загора”, консултант Ваня Димитрова

ВЕСЕЛИН ВЕСЕЛИНОВ, 5 клас, София, за „Към своя дом, за своя род”, консултант Петя Дерменджиева

ГАБРИЕЛА ТАУШАНОВА, 6 клас, София, за „Завръщане към корените”, консултант Лиляна Евтимова

ГЕОРГИ ИЛИЕВ, 5 клас, София, за „От варниците край Солун до царския дворец в София”, консултант Петя Дерменджиева

ГЕОРГИ КОЗАРЕВ, 7 клас, София, за „Пътуване към родовата памет”, консултант Веска Малцева

ДИМИТЪР БОШНАКОВ, 6 клас, София, за „Легенда за Калиманци”, консултант Христина Стефанова

ДОРОТЕЯ ДЕНЧЕВА, 6 клас, Добрич, за „Родовата памет през погледа на една правнучка”, консултант Магдалена Трифонова

ЕЛЕНА УРУМОВА, 6 клас, София, за „Моето семейство – част от славното и тъжно минало”, консултант Валерия Ченгелиева

КАЛОЯН ХАДЖИСТОЙЧЕВ, 6 клас, Сливен, за „Маминото село” (Легенда за основаването на Исерлия)

КРИСТИЯН СУЛТОВ, 6 клас, София, за „Родовата памет – традиции и промени в бъдещето”, консултант Валерия Ченгелиева

МИЛЛА РАЧЕВА, 7 клас, Казанлък, за „Българче”, консултант Валентина Димова

МИХАЕЛА СТАНЧЕВА, 6 клас, Търговище, за Пламъкът на знанието в моя град”, консултант Галина Станчева

МОНИКА БОНЧЕВА, 5 клас, Смядово, област Шумен, за „Незабравими спомени”, консултант Калина Йорданова

НИКОЛАЙ ХАДЖИСТОЙЧЕВ, 5 клас, Сливен, за „Приказка за младия жътвар”

СИАНА СТОЯНОВА, 5 клас, София, за „Завръщане към корените”, консултант Петя Дерменджиева

ТРЕТА ГРУПА (осми-дванадесети клас)

ВИКТОРИЯ МАРИНОВА, 9 клас, Велико Търново, за „Моите родови корени”, консултант Eрдинч Илхан

ДАЛИЯ СЕМЕРДЖИЕВА, 12 клас, София, за „Завръщане към корените” (Родовата памет е жива), консултант Бисерка Милушева

ДИМИТЪР КАРАЯНЕВ, 9 клас, Хаджидимово, област Благоевград, за „Бащино огнище – топло пепелище”, консултант Мария Мамова

КРАСИМИРА НИКОЛАЕВА, 8 клас, Синдел, област Варна, за „Завръщане към корените”, консултант Диана Филипова

МАРГАРИТА КЛИСАРСКА, 12 клас, Ихтиман, за „Завръщането на Иванко”

МИЛИЦА ИВАНОВА, 10 клас, Варна, за „Полетът на грамофонните плочи или историята на три колосани фусти и една възмутена пуйка, и Корени и Цветна дъга”, консултант Магдалена Маркова

МОНИКА МЛАДЕНОВА, 11 клас, София, за „Завръщане към корените”

НИКОЛАЙ АРНАУДОВ, 10 клас, Пловдив, за „Забравените”

НИКОЛАЙ КАРАБАТАКОВ, 11 клас, София, за „Завръщане към корените”, консултант Рената Цветкова

РАЛИЦА ГОЛЕВА, 9 клас, Варна, за „Наследството”, консултант Магдалена Маркова

СЛАВЕЯ СЕМОВА, 12 клас, Горна Оряховица, за „Пътят на душата”, консултант Ивелина Семова

СОФИЯ АРАБАДЖИЙСКА, 12 клас, Пловдив, за „Една случайна среща преди 108 години”, консултант Лилия Илинова

ОТЛИЧЕНИТЕ УЧЕНИЦИ С ГРАМОТА

ПЪРВА ГРУПА (първи-четвърти клас)

ЕЛЕНА ДОБРЕВА, 4 клас, Варна, за „Сватбеният оркестър”, консултант Магдалена Маркова

РАЯ МАРКОВА, 4 клас, Казанлък, за „Гордостта на нашата долина”, консултант Валентина Димова

ВТОРА ГРУПА (пети-седми клас)

АЗИЯ ТРЕРОТОЛА, 5 клас, Милано Италия, за „Незабравима екскурзия”

АЛЕКСАНДРА РАНГЕЛОВА, 7 клас, София, за „Героят на нашия род”, консултант Веска Малцева

АЛЕКСАНДЪР ТОШЕВ, 5 клас, София, за „Разказ за рода”, консултант Веска Малцева

АНТОН ИВАНОВ, 5 клас, София, 5 клас, за „Моето семейство познато и непознато”, консултант Александра Иванова

ВАЛЕНТИНА ЦОЧЕВА, 6 клас, София, за „По следите на моите корени”, консултант Валерия Ченгелиева

ВАЛЕРИЯ ГАБРОВСКА, 7 клас, София, за „Родствени връзки” (Спомен от миналото), консултант Веска Малцева

ВАСИЛЕНА КЪРМОВА, 7 клас, Ягодово, област Пловдив, за „Урок”, консултант Иван Георгиев

ВИКТОРИЯ ПАВЛОВА, 5 клас, София, за ”Завръщане към корените”, консултант Веска Малцева

ГЕОРГИ АЛЕКСИЕВ, 5 клас, София, за „Завръщане към корените”, консултант Петя Дерменджиева

ГЕОРГИ БОЖИНОВ, 5 клас, София, за „Завръщане към корените”, консултант Петя Дерменджиева

ГЕОРГИ СУНГАРСКИ, 5 клас, София, за „Моите корени”, консултант Петя Дерменджиева

ДАНИЕЛ БОЯДЖИЕВ, 5 клас, Варна, за „Моята голяма малка семейни истории”, консултант Магдалена Маркова

ИВАЙЛО НИКОЛОВ, 6 клас, София, за „За интереса към род и родина”, консултант Валерия Ченгелиева

ИВАЙЛО ПАЛИЧЕВ, 6 клас, София, за „Зовът на кръвта”, консултант Валерия Ченгелиева

ЙОАНА МОСКОВА, 7 клас, София, за „Една щастлива история в ужаса на войната”, консултант Веска Малцева

КРАСИМИРА УШАГЕЛОВА, 5 клас, София, за „Моето родословно дърво”, консултант Петя Дерменджиева

КРИСТИЯН ИВАНОВ, 7 клас, София, за „Род рода не храни, но тежко му, който го няма”, консултант Веска Мацева

ЛЮДМИЛ КОСТОВ, 7 клас, София, за „Трудностите, през които е преминал моят род”, консултант Веска Малцева

МАГДАЛЕНА ПАСТУХОВА, 7 клас, София, за „Трудностите при оцеляването на рода ми”, консултант Веска Малцева

МАГДАЛЕНА РАХНЕВА, 5 клас, за „Живот като насън”, консултант Веска Малцева

СЛАВ АНТОАН ГЕОРГИЕВ, 5 клас, София, за Завръщане към корените”, консултант Петя Дерменджиева

ТРЕТА ГРУПА (осми-дванадесети клас)

БОБИ ДЖЕЙ МАУЛ, 9 клас, Добрич, за „Историята на прадядо Джак”, консултант Джули Даун Маул

БОЯН ПЕНЕВ, 10 клас, Варна, за „Непобедимата българска конница”, консултант Магдалена Маркова

ИВАН ВЕЛКОВ, 11 клас, София, за „Завръщане към корените”, консултант Рената Цветкова

КАТЕРИНА ДОБРЕВА, 12 клас, за „Малама и аз”, консултант Магдалена Маркова

КИРИЛ ДИМОВ, 10 клас, Казанлък, за „На Шипка всичко е спокойно”, консултант Валентина Димова

ЛЪЧЕЗАР ЙОРДАНОВ, 10 клас, Казанлък, за „Да пожелаеш свобода”, консултант Валентина Димова

НИКОЛ НЕДЯЛКОВА, 11 клас, София, за „Завръщане към корените” (Родовата памет е жива), консултант Рената Цветкова

РАЯ НИКОЛОВА, 8 клас, Добрич, за „Завръщане към корените”, консултант Магдалена Трифонова

СИЯНА РОМАНОВА, 11 клас, Варна, за „Детство”, консултант Магдалена Маркова

СТЕФАНИ ГЕОРГИЕВА, 8 клас, Варна, за „Завръщане към корените”, консултант Кремена Кънева

ХРИСТИЯНА СЛАВОВА, 8 клас, за “Един поглед към миналото”, консултант Йовка Чорбаджийска

ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ ЩЕ ПОЛУЧАТ ГРАМОТИ.

ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ ЩЕ ПОЛУЧАТ И ТЕМАТИЧНИ СИМВОЛИ И ПОДАРЪЦИ.

Предстои Церемонията за връчване на награди, отличия, грамоти на участниците в Националния конкурс за есе, разказ на тема „Завръщане към корените“ – 2021, в Националния пленер за рисунка на тема „Моето родословно дърво” – 2021 и в Националната инициатива „И в добро и в зло помагали си дедите ни” – 2021.

С благодарност към Всички участници, за готовността и отделеното време, свързани с инициативите на Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“:

Божана Богданова,

председател на Тракийско сдружение „Национална инициатива
„Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни”

.

Leave your response! Вашето мнение е важно, напишете го!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Моля не ползвайте нецензурни изрази! Всеки коментар, в който има линк, ще изчака редактор да го провери за спам - забавя публикуването.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.