Home » Е-Списание

Българско момиче печели медал и се класира за финала на националното първенство на САЩ

2009.05.10 Няма коментари
Spread the love

Вчера и днес в северозападното предградие на Чикаго Des Plaines се провежда Регионалното състезание (Зона «Б») за северните щати по синхронно плуване – North Zone Region B Synchronized Swimming Championship. Зона «Б» включва всички клубове и отбори от Илинойс и от съседните щати Мичиган и Индиана.
Край басейна българското присъствие бе значително. Освен сред публиката имахме наши хора и сред главните действащи лица.
Официален фотограф на състезанието бе известният в Чикаго майстор на обектива Илия Танчев от “Mortel Studios” (очаквайте негов подробен фоторепортаж след края на състезанието).
Треньор в отбора на тазгодишните домакини от „АquaSprites” е Ивелина Зографова, завършила Националната спортна академия в София през 1991 година. Тя вече 7 години тренира американски тийнейджъри за шампиони по синхронно плуване. Ако вие се интересувате от този красив спорт, а вашето дете обича водата, може да го запишете дори само за летните месеци в Lattof YMCA, на лагер при Ивелина. (Телефонът й е: 847-2192670).
А сега и главната новина – българското момиче Десислава Стаматова, възпитаничка на Ивелина Зографова, се класира за националния шампионат по синхронно плуване.
Само преди три седмици тя стана вицешампионка на Илинойс в категория 11-12 години. Вчера Деси спечели бронзов медал за солото си в същата категория. Това й дава възможност да участва в Националното първенство на САЩ, в което ще участват само медалисти от регионалните.
Националният шампионат тази година ще се проведе в Gainesville във Флорида през юли и ще събере най-добрите състезателки от цялата страна.
Днес регионалното първенство продължава и Деси ще участва в по-високата възрастова група 13-15 години в трио и в отбор.