
.
8 март се отбелязва като Международен ден за признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените. Този ден е под егидата на ООН.
Международният ден на жената води началото си от началото на 20-ти век, когато през 1909 г. Американската социалистическа партия го отбелязва за пръв път, като почит към 130-те работнички, които били малтетирани и горени в текстилна фабрика в Ню Йорк на 8 март 1857 г. като отмъщение за голямата стачка и окупацията на фабриката. През следващата година германска феминистка призовава за глобално честване на този ден, по време на международна конференция на жените социалистки, проведена през 1910 г. в Копенхаген.
Денят придобива още по-голяма популярност по време на Първата световна война (1914–1918 г.), когато жените протестират срещу въоръжения конфликт. През 1917 г. има протести в Русия, която по-късно се оттегля от войната и става първата социалистическа държава. Владимир Ленин обявява 8 март за Международен ден на жената през 1922 г. Там празникът и днес е на почит. Превърнат е в световен празник след популяризирането му от ООН през 1975 г.
У нас през годините празникът се възприема и като ден на майката. C времето денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях – нещо като комбинация от западните празници Ден на майката и Свети Валентин.
Някои жени и политически лидери, например като Валерия Новодворская, не признават този празник. Вижте сами защо – ТУК.
.
.