
Веселин Вълчев. Източник: ФБ профил на автора
.
В САЩ живеят повече от 350-400 хиляди българи. Имаме значими личности в сферата на културата, киноиндустрията, преподаватели в престижни университети. Имаме динамична български общност, с български училища, църкви, танцови групи, театрална самодейност, но нямаме „глас”! За съжаление, нямаме българско влияние и лоби в Сената, в Камарата на представителите, на ниво губернатор, щатски конгрес, кметове и др. Коренното население на Северна Америка са индианците. Всички други жители на Щатите са първо, второ, трето поколение от Европа, Азия, Африка. И представители на много от съответните страни от тези континети са на различни нива в управлението на държавата. България, уви!
Американската администрация и американският Конгрес са два много стабилни, но отделни и различни фактора при определянето на американската външна политика. За разлика от Администрацията на САЩ, Камарата на представителите и Сенатът, предвид спецификата на изборния процес, имат правомощията да действат самостоятелно. Кардинален въпрос в работата на американските избиратели и контактите и „влиянието” върху вземането на решения в Конгреса е лобизмът, който, за съжаление, е изключен от българския политически живот. У нас лобизмът, (не)известно защо, се приравнява на „шуробаджанащина“, „далавера“, „корупция“.
А той, лобизмът, е характерна дейност или процедура на неформален натиск в полза на конкретно политическо решение. Възниква в САЩ и с него се осъществяват опити за влияние над избраните парламентаристи при изготвянето на законите в Конгреса. В съвременния политически живот в САЩ без лобизъм е почти невъзможно да получиш на високо политическо ниво решение на даден казус. Да, за лобизма се заплаща, но всяка лобистка дейност е открита, прозрачна и публична. И се основава на строги правила.
Проблемът на България, оттам и на българската общност в САЩ, че липсва лобизъм, и то на високо ниво, във формиране на мнение и/или решения на съответните представители в Камарата на представителите и в Сената, както и в други федерални и щатски институции. Много от етническите общности в САЩ се възхищават на усилията и успехите на българската общност да организират български училища, културни клубове и български църкви. Но е наложително, и то във взаимодействие между държавата и българите в САЩ, тази дейност да се развива и надгражда в посока активно присъствие в процеса на взимане на най-важните решения в американското общество, т.е. активен лобизъм и по възможност присътвие във федералния и щатските конгреси и институции. Така много по-лесно ще се реши визовият проблем, членството в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), инвестициите в България, енергетиката и много други. Активна политика и лобизмът е вратичката. Е, и компетентни кадри, разбира се…
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел. ред.: Авторът е бивш български генерален консул в Лос Анджелис.
.