
.
Представителите на официалната власт у нас имат статут на невменяеми.
Народните представители да носят наказателна отговорност без срок на давност!
Това са само две от тезите на доц. Иван Ценов – дългогодишен преподавател в Техническия университет в София, някогашен член на НКС на СДС (1991-1993 г.). Неговото виждане за промени в Конституцията ще намерите в текста по-долу, за първи път публикуван във в. ТРУД.
.
През 2020 година мнозина заговориха за „промяна на Конституцията“. Някои смятаха, че „Конституцията е лоша и трябва да се промени“. Други защитаваха обратното: „Конституцията е добра, не трябва да се пипа!“ По-късно „в играта“ се намеси и „реформата в Правосъдната система“. Хаосът се увеличи…
Добра ли е или е лоша Конституцията на Република България!? Научният отговор включва едно основно понятие – критерий за оценка.
За мен Конституцията на Република България е лоша! За около 35 години демократични реформи българите са намалели с около 35 процента! Това е моят критерий за оценка!
Още нещо! Конституцията дава статут на невменяеми на представителите на официалната власт в България! Именно този статут служи за критерий за „кадровото израстване“ в пирамидата на официалната власт!
Та не се чудете защо „все не избираме добри управляващи“!
Как да продължа? Ще опитам с Ноам Чомски. През 1991 г. бе Първата война в Залива. Проф. Чомски реагира светкавично. Изнесе лекция за Войната в Залива. Лекцията се появи и на български език – малка книжка със заглавие „Медиите под контрол“. В българското издание имаше и откъс от Предговора към Knowledge of Language: Its Nature, Origin, and Use.
Ето част от този откъс:
„От много години ме занимават два проблема на човешкото познание. Първият е да се обясни как може да се знае толкова много, след като разполагаме с толкова ограничена фактическа информация. Вторият проблем е да се обясни как може да се знае толкова малко, след като разполагаме с толкова много фактическа информация. Първия проблем бихме могли да наречем „проблем на Платон“, а втория – „проблем на Оруел“… При „проблема на Платон“ въпросите опират в основата си до науката… Проблемът е да се открият обяснителни принципи, често прикрити и абстрактни, които да придадат някакъв смисъл на феномените, изглеждащи на повърхността хаотични, противоречиви, лишени от каквато и да била вътрешна структура. Изследването на „проблема на Оруел“ е съвсем различно. Структурите, които са в основата на най-важните феномени на политическия, икономическия и обществения живот, не са чак толкова трудни за разпознаване, въпреки че се полагат доста усилия за завоалиране на фактите. Следователно, изследването на „проблема на Оруел“ се състои преди всичко в събирането на факти и примери, които да илюстрират неща, напълно очевидни за рационалния наблюдател дори при повърхностен преглед, да затвърдят извода, че властта и привилегията функционират така, както очаква всеки един рационален ум, и да покажат действащите механизми, довели до наблюдаваните резултати.
… „Проблемът на Платон“ е дълбок и интелектуално вълнуващ за разлика от „проблема на Оруел“. Но ако не успеем да стигнем до разбирането на „проблема на Оруел“, до признаването на неговата значимост в собствения ни обществен и културен живот и да го преодолеем, шансовете на човешкия род да оцелее достатъчно дълго, за да открие отговора на „проблема на Платон“ или на други въпроси, които подлагат на изпитание интелекта и въображението, са малки.“
През 1995 г. двама математици, Ендрю Уайлс и Ричард Тейлър, доказаха т. нар Велика теорема на Ферма. Теоремата е формулирана от Пиер дьо Ферма през 1637 г. в полето на книгата „Аритметика“ от Диофант. В бележката Ферма твърди, че доказателството е прекалено дълго, за да се смести в границите на полето.
И така, от 1637 г. до 1995 г. Доказателството на Великата теорема на Ферма е типичен пример за „Проблем на Платон“. Как мислите, колко души от планетата Земя могат да разберат доказателството? Едва ли са повече от десетина.
Следва пример, който илюстрира „Проблема на Оруел“.
Добра ли е Конституцията на Република България? Не сте специалисти? Добре, ето малко информация от Конституцията на Република България:
Чл. 69. Народните представители не носят наказателна отговорност за изказаните от тях мнения и за гласуванията си в Народното събрание.
Чл. 132. (Изм. – ДВ, бр. 85 от 2003 г.) (1) При осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер.
Чл. 7. Държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.
Ето и чл. 6:
Чл. 6. (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
А сега нещо от Наказателния кодекс на Република България:
Чл. 31. (1) Наказателноотговорно е пълнолетно лице – навършило 18-годишна възраст, което в състояние на вменяемост извършва престъпление.
Какво бихте казали за статута на официалната власт? Не виждате тук президента, колективните органи за управление, Конституционния съд… Прочетете цялата Конституция! Там има всичко, нищо не е пропуснато!
Моят отговор го знаете вече: Членовете на официалната власт в България – законодателна, изпълнителна, съдебна, както и представителите на местната власт, явно или завоалирано се ползват с привилегията да не носят наказателна отговорност за своята дейност!
Като се отчете и чл. 31 (1) от Наказателния кодекс, можем да твърдим, че членовете на официалната власт имат статут на невменяеми! Забележете, не са невменяеми, за това се иска документ! По-лошо, вменяеми са, но имат статут на невменяеми!
Е, става ли ви ясно, защо за около 35 години демократични промени Българите са намалели с около 35 процента!?
Ако не ви е ясно, върнете се на „Проблема на Оруел“ и помислете! Искате предложение!? Готово!
Ето как трябва да бъде записан чл. 69 в моя редакция:
Чл. 69. (1) Народните представители носят наказателна отговорност без срок на давност, както за изказаните от тях мнения, така и за гласуванията си в Народното събрание.
(2) Наказателната отговорност по предходната алинея се урежда със специален Раздел от Наказателния кодекс.
(3) След полагането на клетвата, народните представители подписват клетвена декларация, в която се задължават да излежат незабавно 4 години строг тъмничен затвор, ако през мандата им като народни представители населението в България намалее дори и с един човек.
В същия дух се променят и останалите членове от Конституцията, които дават наказателна неотговорност на всички представители на официалната власт! А това естествено води до промяна и на цялата законова база, отнасяща се до официалната власт!
.