2024-03-29

1 thought on “Не е лесно да си българин в Македония

  1. „България не стои срещу Македония“
    Дали през последните месеци в тона на диалога между България и Македония е настъпила промяна? И дали двете балкански съседки са в състояние вече да разговарят на общ европейски език?

    С тези въпроси Георги Папакочев започва разговора си с Горан Момироски, старши международен кореспондент на македонския телевизионен „Канал 5“.

    „Мисля, че постепенно настъпва промяна, особено след посещението на българския министър на външните работи в Скопие, където точно беше заявена официалната позиция, че България остава най-добрата партньорка на Македония за членството й в ЕС“, отговаря Г. Момироски и допълва: „Това определено разби съществуващия в страната стереотип, че България само се преструва на партньорка и приятелка, а всъщност стои срещу Македония. Мисля, че постепенно нещата на политическо и медийно равнище започват да се развиват в посока на промяна на досегашната ситуация, която не е от полза на двете държави.“

    Продуктивни ли са словесните престрелки?

    На въпроса дали напоследък градусът на напрежението в медийните изяви между двете страни се е понижил, Момировски отговаря така: „За съжаление историята продължава да бъде централна тема в разговорите между българската и македонската страна. Между двете държави има една очевидно лоша комуникация, тя е лоша и между техните медии, особено след като онова, което ние в Македония чуваме като информация от България, пристига от относително нерелевантни политически субекти, които не отразяват официалната позиция на София към Македония, а само на хора, които се опитват, за съжаление, да извлекат дребни политически ползи за сметка на добрите отношения между двете страни и техните два народа.“

    Относно спора с Гърция за името на Македония Момировки казва: „Като човек, който от седем години следи този спор отблизо, със съжаление трябва да кажа, че той ще е нерешим поне в следващите няколко години. Причината за това е в Гърция, която постави високи червени линии, настоявайки евентуалното ново име да бъде използвано във всички инстанции, дори и в самата държава чрез промяна на Конституцията, промяна на личните документи и т.н. Докато за Македония е неприемливо всичко, което би могло да повлияе на т.нар. „въпроси по идентичността“ –промяна на името на нацията, на езика. Онова, което Скопие официално може да направи, и за това беше дадено съгласие на срещата на високо равнище в Букурещ, е да бъде сменено името за международно използване, с някаква добавка към него, като Северна, Горна, Вардарска и т.н., но то да има само ограничено използване, без това ново име да бъде давано на нацията, като Северномакедонска, Горномакедонска и т.н. И докато Гърция настоява за това, Македония, за съжаление, ще остане извън ЕС и НАТО, тъй като никой не е готов за такъв компромис.
    Албания гласува доверие на Македония

    А дали има ли единомислие в коалиционното правителство в Скопие, а и между албанци и македонци, за позициите на страната по спора за името? Момировски отговаря така: „Онова, което сега официално се чува, е че албанският политически партньор има абсолютно доверие в македонската част от правителството в опитите й за решаване на спора и в този контекст ситуацията засега е спокойна. Очаква се до срещата на високо равнище на НАТО в Лисабон през ноември и декемврийската среща на върха на ЕС албанците да запазят спокойствие и да проявяват доверие към своите партньори.“

    Горан Момироски е старши международен кореспондент на македонския телевизионен „Канал5“. Той бе един от лекторите на състоялия се в Кюстендил семинар за български и македонски журналисти, организиран по линия на Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер”.

    Автор: Г. Папакочев, Редактор: М. Илчева
    Дойче Веле

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *