2024-04-18

1 thought on “Journalists Brief EP about Government Corruption in Bulgaria

  1. Миналото на премиера Борисов привлече вниманието на Европарламента

    Директорът на ОЛАФ сочи България като пример за транснационална корупция в Европа

    На семинар „Корупцията в страните – членки на ЕС“, организиран от три парламентарни групи – на социалистите, либералите и зелените – една от най-критикуваните държави бе България.
    За първи път в Европарламента в Брюксел се заговори публично за миналото на българския премиер Бойко Борисов. На семинар „Корупцията в страните-членки на ЕС“, организиран от три парламентарни групи – на социалистите, либералите и зелените – една от най-критикуваните държави бе България. В същото време християндемократите, които са политическото семейство на ГЕРБ, организираха спешно сходен, но чисто теоретичен семинар за „престъпните системи и корупцията в ЕС“. В съревнованието надделя тройният семинар, защото залата му бе препълнена, за разлика от другия. Българските евродепутати се разделиха по политически признак, като дискусията, засегнала и миналото на Борисов, бе проследена от шестима от тях – социалисти, либерали, един от СДС и един независим.

    Темата за Борисов бе развита най-подробно от пратеника на Асоциацията на свободното слово „Анна Политковская“ и сайта „Биволъ“ Атанас Чобанов в доклад под мотото „Борисов и доктрината за нашия кучи син“, използвайки определението на Франклин Рузвелт за диктатора Анастасио Сомоса Гарсия, управлявал Никарагуа 1936-47 г. В притихналата зала премиерът бе описан от Чобанов като ръководител на „мафиотска държава“, чието минало е свързано с контрабанда на наркотици и цигари. Припомнени бяха грамите на американски посланици, огласени от „Уикилийкс“, публикациите в „Конгрешънъл куотърли“ и „Тагесцайтунг“, записът от разговора на Борисов с шефа на митниците Ваньо Танов за Мишо Бирата и пр. „ЕС трябва да даде ясни насоки кой е приемлив и кой – не“, настоя Чобанов.

    Пряко от залата той направи видеотелефонен разговор с основателя на „Уикилийкс“ Джулиан Асанж, укриващ се в еквадорското посолство в Лондон, за да не бъде екстрадиран в Швеция и САЩ. Той заяви, че изтеклите поверителни телеграми в сайта му са автентични, включително и за Борисов.

    Чобанов и колегите му от „Биволъ“ опитаха през юни да привлекат вниманието към миналото на Борисов на специалната Комисия на ЕП за организираната престъпност и корупцията CRIM, но на 24 септември предложението им бе отклонено само с един глас мнозинство „поради липса на ресурси за разследване“. Проблемът бе отнесен в началото на ноември и до парламентарната Комисия по петициите, която още не се е произнесла.

    Върху България се фокусира и изказването на директора на Службата за борба със злоупотребите в ЕС (ОЛАФ) Джовани Кеслер. Той напомни за разкрития от ОЛАФ „Случай „Николов – Стойков“. „Говори се за злоупотреба и корупция с еврофондовете, за подправяне на фактури“, каза той. „Но тези фактури са издадени от германски фирми. Това е показател за корупцията, която няма граници. В Германия са осъдени двама участници, а в България двама не са“…, заяви Кеслер по повод оправдаването на Марио Николов и Людмил Стойков. „По дефиниция сериозната корупция е транснационална. Затова не бива да се гледа на нея само през национална перспектива“, продължи той. „Каква трябва да бъде реакцията?“, запита директорът на ОЛАФ. „Трябва да има европейски, а не само национален отговор. Отговорът е да има европейски прокурор за такива престъпления, като се използват европейските договори. ЕП и комисията работят над този въпрос. Той няма да изземе функциите на националните прокуратури, но за първи път ще има европейско разследване, което ще е историческа стъпка“, заключи той.

    От изказалите се евродепутати само независимият Слави Бинев коментира конкретно темата „Борисов“. Той потвърди наблюденията на Кеслер и каза, че в България се установява своеобразна криминална диктатура, сочейки за пример министър-председателя.

    Председателят на Комисията по гражданските свободи Хуан Фернандо Лопес Агилар – испански либерал – направи горчиво заключение: „ЕС не е в добра форма, дори някои мислят, че е в лоша. Проблемът не е само финансов, икономически и социален, а истинският проблем е дискредитирането на европейската идея. Борбата срещу трансграничната престъпност трябва да обедини националните и европейското законодателство.Трябва да се въведат общи наказания за едни и същи норми на престъпления и корупция. Трябва да стигнем по-бързо и по-далеч.“

    Португалецът Руи Тавареш от зелените, който е зам.-председател на комисията CRIM, добави, че „корупцията прави народите скептични за смисъла на демокрацията“.

    v-k sega.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *