
.
Уникално постижение: Променихме Изборния кодекс 24 пъти за 8 години!
„Промените в Изборния кодекс със сигурност са голямо предизвикателство – и за избирателите, и още повече за тези, които организират изборите“, коментира Румяна Дечева, изборен експерт, бивш член на Обществения съвет към ЦИК пред БНР.
Тя добави, че България е единствената страна не само в ЕС, но и в по-широка общност по света, която 24 пъти променя изборния си закон в продължение на 8 години. Друг проблем сега е, че направените промени влизат непосредствено в сила след 2 месеца.
Румяна Дечева коментира също, че много от промените в Изборния кодекс дават „вратички“ за тълкуване. Например тъмната стаичка за гласуване с хартиена бюлетина вече ще се заменя с параван. Целта е да бъдат затруднени онези, които снимат с телефон как са гласували, за да се отчетат после на тези, от които са получили пари, или пък да пуснат предварително попълнена бюлетина по метода „индианска нишка“.
„В промените не се указва какъв ще бъде размерът на паравана. Ако е по-голям, зад него също ще може да се действа, както и досега“, добави тя.
Според Румяна Дечева трудно ще се осигури видеонаблюдение във всички близо 12 000 секции в страната. В същото време законът на посочва дали ще има последици за гласуването в една секция, ако там няма видеонаблюдение.
Новият Изборен кодекс с промените гласувани на 30.12.2022 г. може да го свалите от ТУК.
Не са много промените, които засягат изборите в чужбина. Остават 40 заявления за откриване на секция, както и автоматичните секции с над 100 гласували ще продължат да си бъдат автоматични. Ще има командирован държавен представител за всеки СИК.
Президентът Радев заяви, че на базата на информацията от ЦИК, е взел решение за датата на изборите – 2 април 2023 г.
.