2024-04-24

1 thought on “Млад български учен хвърля ръкавица на световни авторитети: Карантина, локдаун и мокдаун

  1. За фаталната грешка на Италия в борбата ѝ с новия коронавирус.
    И защо България е на път да я повтори

    Милва Цветкова 14 март 2020

    Епидемията на новия коронавирус е в центъра на общественото внимание в Италия още от средата на януари, когато първите случаи на болестта бяха докладвани пред международната общност. Тези първи тревожни сигнали бяха достатъчни, за да алармират и властите, и обществото, че вирусът, който тогава беше локален проблем на Китай, може бързо да прекоси границите и да засегне и други държави.

    В отговор на зараждащата се заплаха, в края на януари Италия беше първата държава в света, която забрани директните полети от и за Китай. Още тогава обаче някои от най-изтъкнатите епидемиолози изразиха мнение, че тази мярка едва ли ще бъде достатъчна. В същия период губернаторът на регион Ломбардия, Атилио Фонтана иска спешно да бъдат предприети мерки и пледира за задължителна 14-дневна карантина за всички пътници, пристигащи от епицентъра на болестта. Предложението му среща отпор в лицето на министър-председателя Джузепе Конте, който не просто го отхвърля, но и заклеймява апела на Фонтана като проява на расизъм. Когато няколко седмици по-късно Италия се превърна в първия епицентър на заразата в Обединена Европа, на национално ниво се разрази полемика по най-високите етажи на властта за неадекватността на предприетите дотогава мерки. Полемика, останала извън обсега на световните медии, докато в международното пространство италианската държава упорито продължи да изтъква, че всичко възможно за адекватна и строга превенция на болестта е било направено.

    Но реалните факти са други.

    ‘‘Ще платим висока цена за това, че не поставихме под карантина пристигащите от Китай‘‘, заяви на 23 февруари вирусологът и член на изпълнителният съвет на Световната Здравна Организация, Валтер Рикарди. ‘‘Блокирахме полетите, а подобно решение не се основава на научна аргументация. Това не ни позволи да проследим откъде идват пристигащите пътници. Принудихме ги просто да направят прекачване, но в крайна сметка им позволявахме ежедневно да влизат на територията на Италия. Трябваше да предприемем онова, което направиха други държави, следвайки препоръките на Световната Здравна Организация. Вместо да спрем директни полети, да поставим под карантина всички пристигащите пътници от Китай.‘‘

    Гореописаното звучи като жалко, фатално недоразумение на политическо ниво…

    (Източник: Биволъ)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *