2024-03-18

3 thoughts on “Алгоритъм за избор на политически лидери

  1. „Ние сме колективно отговорни да променим настоящата система и да спрем хората, които искат да управляват чрез страх, злоупотреби и отмъстителност, за да получат политическа власт.“

    „Време е да си върнем света, който изгубихме, и това може да стане като издигнем и подкрепим инициативи, с които да задължим политическите партии да тестват своите членове с тестове за личността.“
    Напълно съм съгласен за „колективната отговорност“, но тя все пак е съвкупност от индивидуалната такава, както и за това, че „време е да си върнем света, който изгубихме“. И двете твърдения са валидни за света като цяло. Това с „тестовете за личността“ звучи добре и е задължително не само за страни, които след „падането“ на Берлинската стена се втурнаха да сменят тоталитаризма с демокрация, но и за страни, които отдавна се водят за демократични. В някои от последните даже има висши училища – „инкубатори“ на политически кадри, но какво от това!?! Например в САЩ, един такъв кадър /според старите комунистически постановки „номенклатурен“, а според демократичните – „елитен“/ ще отиде в едната от двете водещи и конкуриращи се партии, което не е от голямо и особено значение, тъй като „представителната демокрация“ там /и не само/ обслужва корпоративния, неолиберален модел и налага глобализма над света, в чиито цели като приоритет не влиза увеличаването на благосъстоянието на населението и разширяването на обхвата на средната класа. Статистиката показва, че от година на година „ножицата“ богати-бедни се разширява почти навсякъде по света, като същата обхваща и по-голямата част от страните на „клуба на богатите“, към който и ние се числим, за добро или за зло. Всичко това е свързано най-вече с утвърдената инерция в досегашния политически живот и нивото на политическа грамотност на населението/електората и ако искаме да постигнем напредък и по първото, и по второто твърдение, би следвало съзнателно /нарочно/ и организирано да се предприемат мерки за промяна и разширяване на политическите познания на електората. Вероятно с тази цел, но в обратен и огледален порядък публиката се „ограмотява“ с латино, турски и всякакви други сериали и шоу програми, та затова сме на този хал!?! Принципно, тази ситуация не се отнася само до нас. Тя съществува навсякъде по света, макар и в различна степен на проявление.

  2. Като страстен няма да се изказвам, но ми е интересно, колко души ще коментират!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *