2024-03-29

3 thoughts on “Горел Спасо-Преображенский собор в Болграде ─ памятник архитектуры, построен болгарами

  1. В горелия храм вече се извършват богослужения, но още не са ясни причините за пожара. Разследващите не изключат и версията за палеж… Експертите така и не са намерили прословутия електроприбор, който, според първоначалната версия, е бил сочен като причина за пожара.

    http://dumskaya.net/news/v-bolgradskom-sobore-proshla-pervaya-slugba-foto-017256/

    „МЧСники продолжают выяснять причины пожара и анализировать собственные действия. Глава облуправления МЧС Владимир Боделан пояснил нам, почему его подчиненные так долго — почти 10 часов — ликвидировали пожар в соборе.

    По его словам, огнеборцам мешали три обстоятельства. Во-первых, очаг возгорания находился в куполе храма — это почти 60 метров от земли.

    У болградских, измаильских и ренийских пожарных, которые работали в четверг на объекте, просто нет техники, позволяющей эффективно тушить огонь на такой высоте. Да и у одесских МЧСников необходимое оборудование появилось только недавно. Во-вторых, в тот день температура воздуха упала ниже 10-градусной отметки, и вода просто замерзала в резервуарах. В-третьих, дул сильнейший ветер, который постоянно раздувал пламя.

    Чиновник добавил, что эксперты МЧС еще не установили точную причину возгорания. Кроме прочих, рассматривается и версия поджога.

    К слову, наши источники в пожарном ведомстве сообщают, что упомянутые эксперты так и не нашли пресловутый электроприбор, из-за которого, по предварительной версии, все и произошло.“

  2. Правителството ще помогне за възстановяването на изгорелия купол на църквата в Болград

    http://www.focus-news.net/?id=n1614589

    Правителството ще помогне за възстановяването на изгорелия купол на църквата в Болград, каза премиерът Бойко Борисов в пленарна зала, предаде репортер на Агенция “Фокус”. „Консулът ни вече е в църквата. Комисия е определелила 30 000 евро от комисията по вероизповедания, 10 000 са от Община Генерал Тошево, защото са побратимени градове. Разликата ще я осигурим ние, като кабинет“, каза премиерът Бойко Борисов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *